265 stafchef van Benedek werd benoemd, kwam men overeen, dat Henickstein niets anders zou doen dan leiding geven aan de veld-typografie en de verzorging van de betrekkingen met de vreemde oorlogscorrespondenten. Een merkwaardige taak voor een chef van den staf van den Opperbevelhebber In militaire zaken was de beslissende stem nu bij den adjunct-chef, den generaal-maj oor Ritter von Krismanic, die, hoewel niet onbe kwaam, er toch vreemde opvattingen op na hield, terwijl hem het noodige inzicht en de kennis ontbraken welke een juist oordeel van de omstandigheden eischen en het snel nemen van besluiten mogelijk maken. De kolonel-brigadier Rüstow oordeelt nog veel vinniger Dat iemand een jood is, behoeft naar men weet zijn geestelijke kwaliteiten niet in 't minst te schaden. Doch Henick stein is wel een zeer geestig, gevat man, maar van die bederving brengende geest en vernuft, welke zijn afstamming onloochenbaar verradenbijgevolg meer criticus en afbreker, dan leider en schepper, derhalve zoo weinig als 't maar kan bruikbaar als chef van den generalen staf van een groot leger, dat tot positieve werkzaamheid bestemd is.1) 1) Ten einde dit uiterst scherpe ras-veroordeel van Küstow te kunnen toetsen, geven wij hieronder nog een karakteristiek, welke onze groote wijs geer, wijlen Professor G. J. P. J. Bolland over den jood heeft gegeven, en welke de meening van Rüstow geheel dekt. Wij citeeren hier uit ,,De Teekenen des Tijds", door G. J. P. J. Bolland, hoogleeraar te Leiden, uitgegeven in 1921. Deze „academische les" is van zulk een prachtige klaarheid, dat wij allen, die iets meer willen weten van onze, met iets tè veel reclame gepropageerde, democratische weldaden, en die een wat ruimer begrip verlangen omtrent de Duitsche anti-semietische actie, niet genoeg kunnen aanraden er kennis van te nemen. Het werkje is in Den Haag in de Kon. Bibl. onder nr. 976 D 16. Op blz. 27 e.v. is vermeld. Zoo blijven de Joden ook onder ons betrekkelijk ongelijksoortigen en vreemden, die als oostersche naturen zonder humor of zin voor het har monische, of reeds door hunne manieren, door hunne drukheid, onbeschei denheid en opzichtigheden, voor ons anderen van zelf hunne hinderlijke eigenschappen hebben, en met hunne gave van democratische opruiing de gemoedelijkheid der Europeesche samenleving niet vermeerderen. Als geheel genomen is het van nature verkeerd internationale Jodendom eer.e geduchte macht gebleken tot ontwrichtende, ontbindende en ontred- derende revolutionneeringte midden der anderen, in wier instellingen hij overal en altijd het vreemde ziet en bestrijdt, is de Jood wel verstandig vitter en afbreker, maar geen gemoedelijk en heil brengend opbouwer. Hij is geboren splijtzwam, spelbreker en vredeverstoorder, omwentelaar en anarchist voor de anderen, en vermag of bedoelt in het gedesorganiseerde en te gronde gerichte Rusland van zijn kahal (gemeente. SI.) geen uitgangs punt te maken tot werkelijk harmonische verbetering der on-joodsche toe standen aldaarallereerst aan het arme Rusland heeft het Russisch eigendom vernielende, doch daarbij eigen belang betrachtende, Jodendom

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 5