327 te ontwikkelen om daardoor ook op dit gebied onafhankelijk te worden Moge het hierin ten deele zijn geslaagd, geheel opgelost is het vraagstuk nog niet. Reeds is van Japansche zijde de vraag naar voren gekomen of het productie-apparaat van Japan gelijken tred kon houden met de enorme begrc otmgsuitbreiding, vooral wat betreft de aanvragen van leger en vloot. Ook is opgemerkt, dat het invoeren en dan monteeren van onderdeeleii goedkooper zou zijn dan de vervaardiging van auto's van zuiver Japansch iabrikaat, gezien de geringere technische vaardigheid der Japanners. Veel kleine of weinig g root e tank s? Wim Brandt schrijft in M.W. nr. 23, dat, nu de afweerwapens in staat zijn, elke lichte en middelbare tank door een voltreffer buiten gevecht ie stellen, en nagenoeg alle legers over afweerwapens beschikken, de kans op succes voor een klein aantal tanks gering is geworden. Er zijn twee "wegen om, niettegenstaande den huidigen afweer, met tanks een aanval uit te voeren le. invoering van groote, zwaar gepantserde tanks 2e. de massa-aanval Terwijl Frankrijk den eersten weg opgaat, heeft in het -bijzonder Rusland den massa-aanval ingevoerd. S. vraagt zich af, hoe die massa-aanval zal plaats hebben. Als basis wordt aangenomen een tankafdeeling van 4 cien. (kleine) tanks, te zamen 100 stuks aanvallende op een frontbreedte van 1000 m, in 4 gesloten golven van 25 tanks. Daar tegenover een bat.inf. Als afweerwapens zullen in dat bataljons-vak aanwezig zijn3 stuks van het bat., 3 stuks van het regiment en 6 van de divisie. Bedraagt het schootsveld 1000 m en vorderen de tanks met een snelheid van 12 km/uur dan kan het afweergeschut 5 minuten vuren. In die 5 minuten kan elk stuk 50 tot 60 schoten afgevende voorste 3 stukken dus tezamen 150 a 180 schoten, op 25 tanks. Het aantal treffers kan niemand in vredestijd aangeven. Het is echter zeker, dat minstens die tanks zullen worden afgeschoten, welke recht op het stuk aankomen. De kans om de in eerste linie opgestelde afweerwapens te vernietigen is zeer gering Gelukt een doorbraak door de voorste linie, dan staan de tanks nog voor ander afweergeschut. De uitzichten op een volledige doorbraak zijn zeer gering zeker echter is, dat de vewn. groote verliezen zullen lijden. S prefereert 7 tanks van 100 ton boven 100 tanks van 7 ton. „Wenn schon Anhaufun" darm schon lieber in wenigen wirkungsvollen „Pak" - sicher gepanzerten' Fahrzugen als in einer Masse kleiner Tanks, die eine wehrlose Beute jeder guten Abwehr werden mussen". Frankrijk is volgens W.B. met den bouw van zware tanks op een beteren weg dan Rusland met den massa-aanval. Hoewel algemeen bekend is, dat het afweergeschut drijft in de richting van zware tanks, doet S. in zekeren zin een nieuw geluid hooren. Terwijl nagenoeg alle schijvers van meening zijn, dat men over te weinig afweer wapens beschikt, is W.B. van oordeel, dat de tank tegenover de afweer wapens niet veel kans heeft. 0.i. geeft S. ook niet heelemaal een juist beeld 1. Bij de bataljons wordt in het algemeen niet op organieke indeeling van afweergeschut gerekend. In Duitschland beschikt men voor het geheele divisie-front over 54 stukken (9 per regiment en 27 bij de divisie) 2. Door het inleidende art.vuur zal een aantal stukken buiten werking zijn gesteld. 3. Om hieraan zooveel mogelijk te ontkomen, wordt het afweergeschut achter de hoofdweerstandslijn opgesteld, doch zoodanig, dat daarvóór voldoende vuur kan worden gebracht het vuur kan echter hierdoor eerst worden geopend, wanneer de tanks op minder dan 1000 m zijn genaderd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 69