Benedek en Henickstein hebben eigenlijk geen enkel punt van overeenstemming in karakter, en dus waardeeren zij elkaar Zij begrijpen elkaar niet in 't minst Maar Henickstein bezit ook de gave van geestige vleierij en Benedek is voor vleierij zeker niet ongevoelig, zooals men dat bij een groot aantal zeer sterke, positieve naturen aantreft, die echter juist door hunne karakter- deugden veelal zeer naief zijn Over het Oostenrijksche leger oordeelde Dragomirow aldus De discipline wordt in het Oostenrijksche leger gehandhaafd onder de soldaten met den stok, onder de officieren door grove bejegening. De macht van de reg.cdtn. is onbeperkt; tegen hunne handelingen bestaat geen reclamerecht. Hoewel reeds in 1855 afgeschaft, zijn de lichaamsstraffen nog geheel in gebruik de opsluiting kan namelijk door stokslagen worden vervangen „Gemeinen, wenn sie ein Vergehen verübt haben, auf welches „nach dem Strafgesetzbuch Gefangnisz-Einschlieszung von 14 „Tagen bis 5 Jahren steht, soli im Allgemeinen körperliche Züch- „tigung zuerkannt werden." 1) Het gevolg is, dat de soldaat niets van zijn officieren moet hebben en hen niet vertrouwt. Het promotiesysteem is voortreffelijk bedacht om den officier zoo weinig mogelijk bemoeienis met zijn vak te geven, wel echter om hem geneigd te doen zijn tot baantjesjagerij en intrigues. Doordat een groot deel van de officieren (tot en met kapitein) en een deel van de stafofficieren worden benoemd op voorstel van de zoogenaamde „Regiments-Inhaber" 2) (meest oude gepen- sionneerde generaals, die zich wel in hoofdzaak moeten verlaten op hunne adjudanten), is het gekonkel niet van de lucht en gaat het regiment moreel te gronde. Vakstudie wordt niet gewaardeerd, en lokt in officierskringen slechts uit tot spot. Hiervan geeft Dragomirow nog het volgende beeldje 266 „Besondere Erwahnung verdient in dieser Hinsicht das Schicksal „eines Befehles, auf Grund dessen den Officieren alljahrlich tactische „Aufgaben zur Lösung gegeben und spater höheren Orts zur Einsicht „vorgelegt werden sollen. der quasi-communistische sowjets als heerschende macht niets anders ge bracht dan ongeluk en gebrek, ontreddering en ellende." En om thans weer in de lijn „Moltke" te komen, na dezen wijsgeerigen uitbijter naar de joodsche democratie, besluiten wij met de volgende uitspraak uit zijn „Gesamm. Schriften und Denkwürdigkeiten", Deel VII, blz. 76 „Das ist überhaupt der Irrtum so vieler gewesen, dasz sie glauben, un- „gefahrdet nivellieren zu können, bis auf ïhr Niveau dann solle die „Bewegung stillstehen als ob ein in voller Fahrt heranbrausender Eisen- „bahnzug plötzlich Halt machen könnte." 1) Dragomirow, a.v., blz. 82 e.v. Een overblijfsel van een middeleeuwsche functie, welke de aanvulling der werving ten doel had en thans geen zin meer heeftals eerebaantje in stand gehouden, is de functie tot een konkelcentrale uitgegroeid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 6