336 In den loop van den 3en slag bij Tembien wordt voor het eerst op eenigszins groote schaal gebruik gemaakt van vliegtuigen voor den aanvoer. Een belangrijke inzet van vliegtuigen vond nog plaats tijdens en na den slag bij het Ashangimeer op 31 Maart (laatste groote aanval van de Abessi- niërs onder persoonlijke leiding van den Negus). In dezen slag werden alle aan het N-front beschikbare toestellen waaronder 70 bombardements toestellen ingezet. Hierbij werden 240.000 kg bommen afgeworpen en 66.000 patronen verschoten. Aan de vervolging van den naar het Z vluchtenden vijand namen 70 toestellen deel, die in 12 uur wederom 13 ton bommen afwierpen, terwijl op 4 April wederom, nu 70 ton, bommen afgeworpen werden. Na den gunstigen afloop van den slag bij het Ashangimeer bestonden de groote moeilijkheden voor de Italianen in het overwinnen van de enorme terreinmoeilijkheden, die een snellen opmarsch in den weg stonden. Hier bracht het luchtwapen de oplossing door daar, waar de aanvoer van levens middelen en materialen stokte, dezen voor zijn rekening te nemen, zie hierna. Toen de algeheele terugtocht van de Ethiopiërs zich duidelijk teekende, werd het geheele hoofdkwartier op 21 April in V/2 uur met 12 Caproni's Ca 133 over een afstand van meer dan 300 km van Quaram naar Dessie vervoerd. b. Aan het Zuidfront. Op dit operatie-terrein was gedurende de eerste maanden weinig voor de luchtstrijdkrachten te doen. Eerst tegen eind Maart traden de vliegtuigen in grooten getale op. Opvallend is, dat hier verschillende bombardementen op steden werden uitgevoerd hetgeen aan het N-front slechts sporadisch plaats vond. V. Het gebruik van het vliegtuig bij den aanvoer. De eerste colonnes, die per vliegtuig van levensmiddelen e.d. werden voorzien schijnen de colonnes te zijn geweest, die in October en November 1935 een echec leden in de Dankalie-woestijn. Een bepaald systeem werd pas ingevoerd na den slag bij het Ashangimeer. Zoo werd de colonne, welke in April na den voor den It. gunstigen slag a/h Ash. meer onder Gnl. Staracce naar Gondar opmarcheerde, toen zij verplicht was de camions achter te laten, bij den verderen opmarsch in hoofdzaak door vliegtuigen van benoodigdheden voorzien. Hetzelfde was het geval met de colonne, die ongeveer terzelfder tijd door de Dankalie woestijn van Assab naar Sardo marcheerde. Later werden de flankcolonnes, die de flanken van de gemotoriseerde colonne van Badoglio tijdens zijn verdere snellen opmarsch naar Addis Abeba dekten geheel voorzien door de lucht strijdkrachten. Voor de hoeveelheden afgeworpen artikelen wordt verwezen naar het hieronder opgenomen staatje waaruit mede blijkt, dat de door de vliegtui gen aangevoerde hoeveelheden slechts een klein gedeelte vormen van hetgeen in totaal benoodigd was. De vliegtuigen hebben dan ook nimmer de andere middelen van vervoer (auto's en lastdieren) geheel vervangen zooals wel eens wordt vernomen daar waar echter elk ander middel van vervoer faalde was het door den inzet van vliegtuigen mogelijk de colonnes onaf hankelijk te maken van de transportcolonnes en treinen waardoor het mo gelijk werd den vijand met groote snelheid te achtervolgen. De artikelen werden als regel afgeworpen d.m.v. valschermen (in de Dankaliewoestijn werd meermalen geland). Voor groote lasten, o.m. voor drinkwater, werden een soort torpedo's gebruikt met een lengte van 1.20 m De Savoia S 81 toestellen konden elk 6 van dergelijke torpedo's vervoeren. Het valscherm van deze torpedo's was berekend voor een gewicht van 200 kg terwijl de schok bij het aanraken van den grond werd opgevangen

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 78