339 3. Opleiding van werkgroepen. De opleiding van de werkgroepen zal in overleg met en onder goedkeuring van het hoofd van den luchtbescher mingsdienst door de ajdeeling kunnen geschieden. In Nederland zijn in den handel verkrijgbaar 1. Kaart voor de luchtbescherming ten dienste van de Overheid en de bij Besluit van 15 Augustus 1936 ingeschakelde hulpdiensten, naar aanwijzing van Kap. J. H. van Riesen, met maatstrooken tot het aflezen van de vliegsnelheden 160, 180, 240, 300, 360 en 420 km. 2. Zelfbeschermingsmaatregelen voor de bevolking (aanvragen te richten tot A. W. Sijthoff's uitgeversmij. N. V. te Leiden (500 exemplaren 21,25. 1000 exemplaren 27,50 enz. enz.). Luchtbescherming (cursus voor het personeel van den geneeskundigen dienst van den luchtbeschermingsdienst) door Jac. Creyghton, res. off. v. Gez. 1ste klasse, Arts te Oldenzaal. S. behandelt achtereenvolgens zeer beknopt a. wat luchtbescherming is, de waarde van verdragen en overeenkomsten, den luchtaanval, den luchtafweer en den luchtbeschermingsdienst b. den geneeskundigen dienst bij luchtaanvallen. S. geeft hierbij tevens een overzicht van de constructie en uitwerking van brand- en brisant bommen. Brandbommen de werking wordt bepaald door de vulling waarschijnlijk zullen groote bommen gevuld met „Solid Oil" (metallisch natrium en parafine) en voorzien van thermiet tegen lichtbrandbare doelen (b.v. benzine-opslag- plaatsen) nog wel gebruikt worden (verbrandingstemperatuur laag, snelle uitbreiding van den brand). Ook een oplossing van phosphorus in zwavel koolstof heeft deze eigenschappen (bovendien geweldige rookvorming, welke de bestrijding in besloten ruimte belemmert). Thermietbommen zeer hooge temperatuur, 2.000 a 3.000° C. Het gewicht van brandbommen is onbeperkt. S. onderscheidt lichte thermietbommen van tot 2 kg (bestemd om in massa te worden gebruikt). Ze branden in 15 sec. op, onder het uitstooten van gloeiende stukjes metaal. Tegen deze bommen kan de burgerbevolking zelf afdoende maat regelen treffen zware brandbommen van boven 2 kg, (vloeistofbommen en thermietbommen), ingrijpen van den brandweer is meestal noodzakelijk brisantbommen scherfbommen van 8 tot 25 kg en mijnbommen tot 1800 kg. Vervolgens worden behandeld de chemische strijdstoffen, de indeeling van deze stoffen, de toepassing van de chemische strijdmiddelen en de gasbescherming. Het is een zeer lezenswaardig werkje, dat beknopt en duidelijk een overzicht geeft van hetgeen met de lucht- en gasbescherming samenhangt, waarbij het zwaartepunt wordt gelegd bij den geneeskundigen dienst. In Duitschland is door den „Reichsluftschutzbund" de „Deutscher Luft- schutz-kalender 1937" uitgegeven. Deze kalender geeft ons tal van foto's met beschrijving op het gebied van de lucht- en gasbescherming (lucht bescherming in woord en beeld een zeer goed propagandamiddel) Gasschutz und Luftschutz, November 1936. Prasident i.R. Heinrich Paetsch behandelt de goed geslaagde „Luftwaffenübung in Mitteldeutschland". De oefening bepaalde zich niet tot één plaats doch tot een uitgestrekt gebied. V.w.b. de luchtbescherming van de burgerbevolking werd een groot aantal plaatsen geoefend. De zelfbescherming speelde een groote en voorname rol. Iedereen werkte zoo veel als in zijn vermogen was mede. In het tijdschriftoverzicht werd het volgende vermeldenswaardige aan getroffen

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 81