340 Engeland. De Regeering heeft 40 gaskamers, op vrachtauto's gemonteerd, in dienst gesteld en over het geheele land verdeeld. Het evacuatie vraagstuk wordt voor Londen onder oogen gezien. Bij dreigend oorlogsgevaar wil men 1.000.000 inwoners (uit de dichtstbevolkte stadsgedeelten) evacueeren naar in de omgeving liggende plaatsen. Helaas werd niets vermeld omtrent de hiervoor in vredestijd reeds te treffen voorbereidingen. In Parijs en Weenen werden in October 1936 groote luchtbeschermings oefeningen gehouden waaromtrent het volgende kan worden medegedeeld. Parijs. de verduistering liet te wenschen over zij duurde te lang t de bevolking werkte niet overal mee en beschouwde e.e.a. als een kijkspel. Communisten werkten tegen door het ontsteken van Bengaalsch-vuur en vuurwerk. Weenenook hier was de verduistering het zwakke punthet dooven der verlichting duurde te lang, waardoor het beoogde doel niet werd bereikt. Wel een bewijs, dat aan de alarmeering en verduistering zeer veel zorg moet worden besteed en dat de bevolking voor volle 100 moet meewerken. De zelfbescherming speelt ook hier een voorname rol. Australië. Een omvangrijke organisatie m.b.t. de gasbescherming wordt niet noodig geacht i.v.m. de gunstige geografische ligging. Volstaan kan worden met het treffen van maatregelen op dit gebied in de groote steden. Protar. (Schweizerische Monatschrift für den Luftschutz der Zivilbe- völkerung) November 1936. Betreffende de op 17 October 1936 te Laupen en omgeving gehouden alarmeerings- en verduisteringsoefening werden de volgende conclusies getrokken verduisteringdeze was bij fabrieken en groote gebouwen goed enkele afgeschermde (met blauw papier) lampen van de openbare verlichting waren zichtbaarde afscherming van koplampen van auto's was onvoldoende uit verschillende woningen straalde licht naar buiten (oorzaak onvoldoende afscherming met donker papier). alarmeering deze was over het algemeen minder goed de gebruikte handsirenes voldeden niet door de geringe reikwijdte. [Veelal gebruikt men handsirenes, omdat deze veel goedkooper zijn men bedenke echter, dat de reikwijdte daarvan gering is (500 a 750 m), zoodat men elk geval afzon derlijk in beschouwing moet nemen], B. Duurzame versterkingskunst. Pierre Couturaud geeft in La science et la vie van Juli 1936 een populair overzicht van de beginselen betreffende de duurzame versterkings kunst, toegepast bij de bevestiging van Frankrijks O. grens. S. geeft aan hoe de vroegere beginselen, verwezenlijkt in camps retranchés en groeps- versterkingen, plaats hebben gemaakt voor een doorloopenden gordel van passieve en actieve hindernissen, waarbij de wapens van laatstgenoemde elkaar flankeeren en het voorterrein door een intensief kruisvuur beheer- schen. De passieve hindemissen bestaan uit droge grachten, prikkeldraad, ingebetonneerde of ingeslagen rails en onderwaterzettingen, de actieve uit anti-tankgeschut, mitrailleurs enz. opgesteld in kazematten en nesten. De meeste werken zijn onderling door onderaardsche gangen verbonden en voorzien van woonverblijven, installaties voor verlichting (Dieselmotoren), watervoorziening, luchtverversching enz. en van magazijnen voor munitie en levensmiddelen zij vormen als het ware een groote onderaardsche stad op ongeveer 50 m onder het maaiveld, waarin de bezetting het talrijke maanden kan uithouden. De Maginot-linie omvat drie achtereenvolgende zones, t.w.: a. die der vooruitgeschoven geïsoleerd liggende casematten. Van deze casematten zegt S. „Dans ces casemattes veillent, en enfants perdus,

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 82