344 Geneeskundig jaarboekje voor Nederlandsch-Indië 1937. Dit boekwerkje, thans uitgegroeid tot drie deelen, is met zijn schat van gegevens een onmis bare handleiding geworden voor den medicus-practicus in het algemeen en voor den medicus-ambtenaar in het bijzonder. Het eerste deel omvat datgene wat de geneesheer, hetzij practiseerend arts of ambtenaar, dagelijks noodig kan hebben, het tweede deel personalia en het derde deel brengt onder de nieuwe aanwinsten een speciaal voor officieren en reserve-officieren van gezondheid belangwekkende verhande ling over de pathologie, therapie en prophylaxe der oorlogsgasvergiftigingen door Dr. J. Visser. Het boekje moge een plaats vinden op de schrijftafel van lederen collega Jammer echter dat het telken jare zoo laat verschijnt. 8. VAN HET WERELDTOONEEL. Het koloniale vraagstuk, waarover de betrokken Volkenbondscommissie eenige zeer neutraal gestelde beschouwingen gaf, werd in Maart naar den achtergrond verschoven door de gebeurtenissen in Spanje en Oost Euiopa. De strijd op het Iberische schiereiland woedt met blijkbaar wisselend succes voort. Behaalden de Nationalisten voordeelen ten n. van Burgos en nabij Cordova, n. van Madrid leden zij na aanvankelijk succes een flinke nederlaag, waarin, zeer tot ontstemming van den Duce, vooral It. troepen waren betrokken. Deze tegenslag voor het It. prestige bemoeilijkte den voort gang van de non-interventieconferentie, daar It. zich hierdoor genoopt zag tot verzet tegen de bespreking van een regeling betreffende het terug zenden van reeds in Sp. aanwezige vrijwilligers. De verklaringen van Grandi, dat de It. vrijwilligers Sp. niet zullen verlaten, alvorens gnl. Franco een algeheele, definitieve overwinning heeft behaald, en van min. Delbos, dat Fr in het zenden van meer troepen het bewijs zal zien, dat It. zich in Sp. wil nestelen, waardoor de Fr. verbindingen met Afrika worden bedreigd, hetgeen Fr. niet kan toestaan, toonen hoeveel moeilijkheden hier nog liggen opgehoopt. Deze worden vergroot door de omstandigheid, dat enkele staten de regeering te Burgos, de meesten daarentegen die te Valencia als de wet tige regeering beschouwen, hetgeen, mede in verband met het verschil van inzicht, of de strijdende partijen al dan niet als oorlogvoerenden dienen te worden beschouwd, aanleiding geeft tot eigenaardige consequenties op volkenrechtelijk gebied de aanhoudingen van „neutrale" schepen zijn hier van een voorbeeld. Het optreden van den Duce door en tijdens zijn bezoek aan It. N. Atrifca werd de aanleiding tot een verkoeling van de betrekkingen tusschen It. en Eng., hetgeen werd verergerd door de Eng. beschuldigingen betreffende in Addis Abeba gepleegde wreedheden. Toch hebben Eng. en vooral Fr. meer reden tot ontevredenheid dan It., daar de It. diplomatie er in de afgeloopen maand in is geslaagd, de Kleine Entente aan het scheuren te brengen door den eenigen band, welke de tot dien bond behoorende staten samenbindt nml. de vrees voor herstel van Oostenrijk en Hongarije te verzwakken. Uiteraard wordt zulks ontkend, doch de overeenkomsten, welke zijn of worden gesloten tusschen Joego Slavië eenerzijds en It. en Bulgarije met Griekenland en Turkije lid van den Balkanbond geven te denken, temeer, daar alle teekenen er op wijzen, dat It. binnenkort zal toetreden tot het Dardanellen-tractaat van Montreux. Het vorenstaande is niet vreemd aan de vele, voor begin April aangekondigde reizen van O. Eur. staatshoofden en diplomaten. Reeds wordt gesproken over een aaneensluiting van de suc- cessiestaten van de oude dubbelmonarchie, waarvoor een der voorwaarden

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 84