345 uiteraard zou bestaan uit het loslaten van den eisch tot herstel van het Habsburgsche Huis in O. en H. Het is echter de vraag, of kanselier Schusch- nigg, die de afgeloopen maand reeds blijk gaf, niet geheel aan den leiband van „de as Rome-Berlijn" te loopen, en ook de Hongaren zoover zullen willen gaan. Ook andere reizen trokken de aandachtallereerst noemen wij die van koning Leopold naar Eng., bij welke gelegenheid de garantie van België met het Fr.-R. pact een der struikelblokken voor de totstandkoming van een nieuw W. Eur. pact, een onderwerp van bespreking uitmaakte. Voorts de bezoeken van den Br. vertegenwoordiger in Canada en pres. Quezon aan pres. Roosevelt, alsmede de zending van den Am. afgezant Norman Davis naar Europa, welke allerlei gissingen heeft doen ontstaan omtrent een Am.-Eng.-Fr. economische conferentie, een navolging van de op initiatief van min. Colijn hernieuwde bespreking tusschen de „Oslo-staten". In Palestina laaide het verzet telkens weder op, terwijl de hernieuwde berichten omtrent overvallen in WaZiristan den indruk geven, dat het in dit ten w. van Bannoe (Pacific kaart, ruit C 1) gelegen woeste grens gebied verre van pluis is. Ook in Br. Indië zelve is de regeering wederom voor moeilijkheden komen te staan doordat de Congrespartij van Ghandi en Nehru, welke de India Act (veelal „grondwet" genoemd) verwerpt, bij de laatste verkiezingen de meerderheid heeft verworven, zonder nochtans een aandeel in het bestuur te willen nemen, zoolang aan den uiteraard niet voor inwilliging vatbaren eisch tot afschaffing van de zoogenaamde spe ciale bevoegdheden van de gouverneurs niet wordt voldaan. In China ging het Kuo Min Tang Congres uiteen zonder dat bijzonder heden zijn te vermelden. De geruchten omtrent een compromis tusschen de regeering en de communisten namen steeds sterkeren vorm aan naar verluidt, zou echter grootendeels aan de eischen der regeering zijn vol daan. Momenteel wordt te Hangchow een conferentie gehouden tusschen eenige belangrijke legeraanvoerders en politieke kopstukken met de bedoeling, tot een verdere unificatie van het rijk te geraken. Japan deed van zich hooren door de weigering om toe te treden tot een overeenkomst ter beperking van het kaliber van scheepsgeschut tot max. 35 cm en door de ontbinding van het Lagerhuis nadat dit de defensie- begrootingen had goedgekeurd, hoewel daarin slechts geringe wijzigingen waren aangebracht. Ten aanzien van laatstgenoemde gebeurtenis bepalen wij ons thans tot een verwijzing naar hetgeen in het vorige maandoverzicht werd opgemerkt betreffende een te verwachten strijd tusschen het kabinet en de politieke partijen. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 85