342 lichaamsontwikkeling en sleepende borstvliesontsteking ook op rekening van de tbc. komen. Als we nu zien dat jaarlijks niet minder dan 17.15 °/n() voor het Fransche leger moet worden afgekeurd wegens laatstgenoemde ziekten en gebreken zonder bepaalde oorzaak, zou men dus een jaarlijksch verlies van 19,5 (11 8,5) °/00 alleen door tuberculose moeten aannemen. Men weet niet of de aspirant-soldaat die tuberculose-verdacht is, in de toekomst deze ziekte zal krijgen of niet. De ondervinding heeft echter geleerd dat inactieve longprocessen, bij doorlichting ontdekt, later wederom actief kunnen worden aan den anderen kant is het volstrekt niet noodza kelijk dat iemand met een uitgedoofden tbc-haard in de longen vroeg of laat een opflikkering van dat proces zal doormaken. De keurende officier van gezondheid is geneigd in deze het zekere voor het onzekere te nemen en zal vanwege het groote belang dezer aangelegenheid (de mogelijkheid van besmetting in een dwanggemeenschap is uit den aard der zaak veel grooter dan onder de gewone maatschappelijke verhoudingen) spoedig tot afkeuring overgaan. De Revisieraad, die ook met andere factoren rekening heeft te houden (tekorten etc.), sluit zich echter niet steeds aan bij het deskundige advies, en zal, naar gelang de omstandigheden zulks noodzakelijk maken, meer of minder ongewenscht materiaal toelaten. Tusschen de tbc.-cijfers van het leger en de burgerbevolking schijnt verband te bestaan. Het blijkt namelijk, ook bij de marine, dat de Bretonsche contingenten het grootste tuberculose-sterftecijfer hebben, en dat klopt zeer wel met de sterftestatistiek der burgerbevolking, welke voor de Bretonsche departementen een tuberculose-sterftecijfer geeft, dat 50 hooger is dan voor de andere Fransche provincies. Arnould komt tot de conclusie, dat, wil men den toestand in het leger verbeteren, het in de eerste plaats noodig is alle sterk van tbc verdachte candidaten te elimineeren. Sinds de röntgendoorlichting meer systematisch bij de keuringen wordt toegepast is het gemakkelijk geworden geringe afwijkingen te vinden, die zich vroeger aan onze waarneming onttrokken bij elke gevonden afwijking moet men zich ernstig afvragen in hoeverre de betrokkene infectieus kan zijn. Volgens le Bourdelles en Picot ontstaat in het leger de tuberculose bijna altijd plotseling en wel bij personen, die bij een kort te voren plaats gehad hebbende doorlichting vol maakt gezond bleken. Het schijnt dat het militaire leven op dit gebied bijzondere gevaren in zich bergt. Het samenzijn der soldaten in een voor hen nieuw milieu en het contact met een voor hen nieuwe bevolking bevordert de verspreiding der infectie, vooral bij degenen, die niet-allergisch in dienst gekomen zijn. Bovendien schijnt het, dat de weerstand der soldaten tegen den tbc-bacil door de levensomstandigheden in het leger verminderd is. Er dient daarom steeds groote zorg besteed te worden aan de lichamelijke en geestelijke hygiëne van den soldaat, en deze laatste mag niet onderge schikt worden gemaakt aan andere, op het eerste oog mogelijk gewichtiger schijnende, belangen. Mededeelingen van de Commissie van Advies nopens chemische en aan verwante verdedigingsvraagstukken, nr. 1 „Glycerine als bescherminggevend bestanddeel in gaskleeding", door Prof. Dr. A. Klarenbeek. De Commissie van Advies nopens chemische en aanverwante verdedigings vraagstukken zag, zooals haar voorzitter, de Utrechtschen hoogleeraar P. van Romburg in zijn voorwoord tot deze eerste aflevering mededeelt, bij voortduring haar adviseerende taak zoodanig uitgebreid, dat herhaaldelijk uitvoerige onderzoekingen over verschillende onderwerpen noodzakelijk werden geacht. Gezien de groote belangstelling, welke in Nederland in intellectueele kringen voor vraagstukken betreffende de landsverdediging wordt getoond, oordeelde de commissie het wenschelijk, de resultaten van deze onderzoekingen zooveel mogelijk bekend te maken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 86