De operatieplannen. Oostenrijk had de aanvaller behooren te zijn het land had een langdurigen voorsprong in de oorlogsvoorbereiding kunnen nemen, had in Zuid- en West-Duitschland bondgenooten, welke den Prui sen konden beletten hunne geheele actie te concentreeren tegen Oostenrijkhet Oostenrijksche Noorderleger moest derhalve, samenwerkende met de Duitsche bondslegers, aanvallen Maar er zijn op de wereld „wunderbare Dinge Zu „Wien rechnete man auf München und Stuttgart, zu Miinchen „und Stuttgart auf Wien. Ueberall tauchten Hunderttaussende von „Soldaten auf dem Papier auf, und obgleich jeder von den Ver- „bündeten hatte wissen sollen, was er wirklich besasz, glaubte „doch Jeder, dasz der Andere in Wirklichkeit habe, was er selbst „sicher nur auf dem Papier hatte". Van een overmachtigen gelijktijdigen aanval van 240.000 Oosten rijkers en Sachsers en de 150.000 Beieren, Hannoveranen en lieden der Reichsarmee, kwam dan ook niets terecht. Oostenrijk als sterkste en best voorbereide macht had hier geen tijd moeten verliezen met wachten op de anderen, doch zelfstandig de kans moeten aangrijpen om de Pruisen aan te vallenzijn leger heeft hiertoe gelegenheden te over gehad, eerst bij de gedwongen ver deelde opstelling der Pruisische legergroepen, en ook later nog, nadat de Pruisische legers de bergpassen in den rug hadden, doch zich nog niet hadden kunnen vereenigen. Hoe dit ook zij in Wien blufte de een over een groot offensief naar Berlin, en deed een ander geheimzinnig over een verborgen, doch absoluut onfeilbaar plan van Benedekmaar niemand wist precies, welke vaste gedragslijn Oostenrijk zich voor de komende operaties had gekozen, Benedek vermoedelijk evenmin Aanvan kelijk wees de concentratie van het Oostenrijksche leger inder daad op een aanval naar Berlin2)daar de hoofdmacht werd vereenigd voorwaarts van de Boheemsche spoorlijn Pardubitz Prag en binnen den vierhoek Theresienstadt, Prag, Josephstadt, Pardubitz. Tot dien aanval is het echter niet gekomen, omdat het Oostenrijksche Noorderleger reeds verslagen was vóór de opmarsch was begonnen. Ik kan daarom veilig besluiten Benedek had geen operatieplan Pruisen had aanvankelijk een bepaald defensief plan, dat tijdens de afrekening met een aantal Duitsche bondsstaten ten doel had om Silezië te dekken en den weg naar Berlin af te sluiten. Toen na afloop der inleidende operatiën tegen Sachsen, Hannover en Kurhessen was gebleken, dat het Oostenrijksche b Rüstow, a.v., blz. 166. 2) Proclamaties waren bereids gedrukt ter uitreiking aan de Pruisische bevolking in de te veroveren gebieden. 268

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 8