3 esc. en 2 vuurmonden onder den overste Von Pestel, gesteund door 2 batns ten O. van de plaats. Nadat het Fransche 2 C.A. zich ontwikkeld had, gingen na een gevecht van 2 uren Von Pestels 3 compagnieën terug naar het NW. Verder drong het 2 C.A. niet door de resultaten van deze „gewelddadige verkenning" waren dan ook nuleen bombastisch overwinningstelegram naar Paris bleef de eenige winst. Verliezen der Pruisen 75 man, der Franschen 73 man. Gelijktijdig met den opmarsch van het 2 C.A. naar Saarbrücken had Bazaine een divisie van het 3 C.A. naar Wehrden en eene divisie van het 5 C.A. naar Saargemünd doen voorwaarts gaanverder dan tot aan de grensrivier brachten deze divisiën het niet. Den 3 en 4 Augustus bleven de Fransche legers in rust. De Pruisische concentratievervoeren waren den 24 Juli begon nen, en reeds enkele dagen in gang toen bekend werd, dat het Fransche leger in vrij groote sterkte in de lijn StrasbourgMetz zich roerde. Hieruit volgde de mogelijkheid, welke Von Moltke niet waarschijnlijk, in elk geval nadeelig voor de Franschen, maar wel in overeenstemming met hun volksaard had geoordeeld, dat zij nog voor de mobilisatie zou zijn volbracht de grens zouden over schrijden en de concentratie der Duitsche troepen op den weste lijken Rijnoever verstoren. Daarom verlegde hij den 31 Juli de uitladingen van het He leger naar de Rijnstations, welke variatie op de spoor wegvervoer en als mogelijkheid was voorzien. Toen later bleek, dat de Fransche legers het bij demonstraties lieten en de grens niet overschreden, werd de verdere uitlading weder naar de stations in de Pfalz vooruitgeschoven.x) Deze geheele strategische wijziging vertraagde den Duitschen opmarsch met 2 etmalen. De vraag is nu gewettigd Is dit resultaat van de Fransche demonstratie van beteekenis Het antwoord is niet eenvoudig. Inderdaad kunnen de 2 dagen tijdwinst, welke de Franschen door hun optreden behaalden, van groot belang zijn voor den volgenden slag. Daar de Fransche legers het echter bij een zwakke demonstratie lieten en ook moesten laten omdat zij zelf niet gereed waren en daarna de rust intrad, zijn de gevolgen onbeteekenend geweestde Duitsche opmarsch verloor 2 dagen tijd, en de Fransche gereedheid werd met 2 dagen verschoven. 361 J) Hohenlohe, Strategische Briefe, I, 228 vertelt hiervan Het Gardekorps, waartoe hij behoorde, zou 30 Juli uit Berlin naar Homburg afreizen tijdens den rit werd de bestemming gewijzigd en laadde men 1 Aug. uit in Mann heim de Garde Cav. div., welke 2 dagen later uit Berlin was vertrokken, was reeds in Kaiserslautern uitgeladen toen den 4 Aug. de inf. daar per voetmarsch uit Mannheim aankwam. De verpleging tijdens het spoorweg vervoer kwam natuurlijk een beetje in het gedrang „Die Mittagsrast ward um Mitternacht gehalten, das Abendbrot des Morgens, das Frühstück Abends verzehrt".

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 15