Heeft Von Moltke dan wellicht op roekelooze wijze de concen tratie in gevaar gebracht door de uitlaadstations te dicht aan de grens te kiezen „Erst wagen, dann wagen Hij heeft inderdaad in zijn voorstudies de voor- en nadeelen ernstig overwogen en de voordeelen den doorslag laten geven. Die concentratie was dus eenerzijds een waagstuk, waarvan hij de gevaren echter kende en de gevolgen niet ernstig konden zijn, omdat de Franschen zeker niet eerder gereed waren dan de Duitschers en het opereeren met niet geheel gereede troepen voor de Franschen meer nadeel opleverde dan voor de Duitschers anderzijds had hij bij zijn vervoersvoorbereiding rekening doen houden met de noodige variaties, zoodat stagnatie in de transporten was uitgesloten. Aan de eene zijde dus een groot voordeel van tijdwinst in den opmarsch, als het luktaan de andere zijde de zij het onwaarschijnlijke mogelijkheid van voortijdig optreden van 's vijands groepen, waartegen dan de noodige maatregelen zijn voorbereid. Hij heeft gewaagd en 2 dagen verspeeldmaar had hij de concentratie van huis uit geheel op den rechter Rijnoever doen plaats hebben en de grens geheel per voetmarsch moeten bereiken, dan zou het tijdverlies veel grooter zijn geweest. „Die Theorie ist grau und nur des „Lebens Baum ist grün Ik wil hier om in tijdorde te blijven een kleine actie laten volgen van het Duitsche Ille leger het gevecht van 4 Aug. bij Wissembourg omdat deze plaats vond nog tijdens den eerst 6 Aug. te beëindigen strategischen opmarsch, en dus in beginsel moet worden afgekeurd. Het groote Hoofdkwartier had het plan om de Ie en He legers den 7 Aug. te vereenigen in de lijn NeunkirchenZweibrücken, waarmede de strategische opmarsch zou zijn volbrachtde 8 Aug. zou een rustdag zijn en de offensieve operatie den 9 Aug. beginnen met het overschrijden van de Saar. Zeer terecht had Von Moltke deze datums niet in zijn directieven aan de legers bekend gemaakt, omdat men de handelingen der legeraanvoerders niet mag beïnvloeden door hen aan ver in de toekomst liggende tijdstippen te binden.1) Maar in dat plan was het van groot belang', dat het Ille leger naar het Z. vooruitging, om later het offensief van I en II aan Saar of Moezel te steunen door een aanval op 's vijands zuidflank. 362 De proef op de som waren Spicheren en Worth op den 6 Aug. ge slagen geen van beide gevechten door Von Moltke gewild, maar ook niet door hem belet, omdat hij wist, dat de legers gereed waren, nauw aan eengesloten stonden, en de overwinningsdrang der troepen niet mag worden gefnuikt door conflicten in de leiding.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 16