Den 30 Augustus telegrafeerde hij daarom uit Berlin aan het Ille leger Uitdrukkelijk is hier gesteld, dat het gaat om eene aanwijzing een in overweging geven; hoewel de uitvoering geheel zou strooken met de plannen van het Gr. Hoofdkwartier. Immers, de Rijngrens tot Bazel wordt geheel open gelatenmaar het Ille leger achter de Lauter zou daar geheel op zijn plaats zijn om een eventueel Baden bedreigend vijandelijk leger in de flank te vallen. Tevens strookt deze offensieve opmarsch naar de Lauter vallende dus op een tijdstip binnen de periode van den stra- tegischen opmarsch geheel met de latere aanvalsplannen. Het Ille leger bevestigde de ontvangst van het telegram en meldde tevens, dat Z. van Lauterburg door den vijand veel brugmate- riaal werd verzameld. De aanwijzing veranderde nu in een bevel De Kroonprins kon echter de operatie nog niet beginnen omdat zijn leger niet voor 3 Aug. gereed kon wezen. Den 4 Aug. begon de opmarsch van het Ille leger uit Landau naar de Lauter, de grensrivier, welke de Kroonprins den 5 Aug. met de hoofdmacht hoopte te bereiken. In den loop van den 4en kwamen de voor hoeden van V, II B en XI A.K. voor Wissembourg, juist over e giens gelegen. Het stadje was door enkele Fransche batns. bezet, terwijl de door Mac Mahon naar de Lauter vooruitgeschoven 2 div.-l C.A. (Abel Douay) een sterke heuvelstelling ten Z. van de rivier bezet hield. In 3 uren was de strijd beslecht en de divisie Douay in vollen terugtocht; de div. C. was gedood en ongeveer 1000 man waren verloren. De Duitschers verloren 700 man. Aan Fransche zijde kwam het bericht van het gevoelige echec van de div. Douay geheel onverwacht, omdat aan een optreden 363 „Het schijnt mij gewenscht Wurtembergers en Badeners (Gemengd „A.K SI.) reeds nu op den linker Rijnoever aan te trekken, zoo lang „de brug bij Maxau nog kan worden gebruikt. „Gevaar voor den rechteroever is er niet, zoodra het Ille leger „offensief in de richting HagenauBischweiler oprukt. „Machtiging daartoe zal ik bij Zijne Majesteit voorbrengen en de „beslissing onverwijld mededeelen. „Het vorenstaande is geen bevel, doch ware voorloopig aan Z K H „m overweging te geven. „Spoedig antwoord verzocht." Berlin, 30 Juli 1870, 19.30 „Telegram. „Zijne Majesteit acht het doelmatig, dat het Ille leger zoodra de „Badener en Wurtemb. divn zijn aangetrokken, dadelijk op den linker „Rijnoever m Z. richting oprukt, den vijand opzoekt en aanvalt. „Brugslag Zuid van Lauterburg wordt daardoor belet, geheel Zuid- „dmtschland het werkzaamst beschermd".

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 17