van een sterke Duitsche macht in de richting Strasbourg niet met ernst werd gedacht. Gaan wij nu op 4 Aug. de opstelling van de Fransche legerkorpsen na Het geheel uiteengetrokken over een front van meer dan 200 km. om alles tegelijk te dekken. De opmarsch van het sterke Duitsche IHe leger richting Hagenau eischte nu van de Franschen een onmiddellijke reactie onverwijld alle Fransche korpsen achter waarts concentreeren achter de Moezel, gedekt door de vestingen Strasbourg en Metz. Men had daartoe den 4 Aug. nog juist den tijd, doch verzuimde dien. Wel trok Mac Mahon zooveel troepen als hij van de 1 en 7 C.A. bijeen kon brengen bij Wörth samen, maar tegenover het Duitsche Ille leger was dat geen partij. De achterwaartsche concentratie van alle korpsen was de taak van Keizer NAPOLEON IIIhij is in gebreke gebleven. Den 3 Augustus te 11.00 gingen uit het Duitsche Hd.Kw. te Mainz de eerste telegrammen naar de drie legers om de operatiën te beginnen. Ik zal hieronder alleen het bevel voor het Ie leger weergeven, omdat hieruit de opmarsch van alle legers blijkt, en tevens op dit eerste bevel reeds de recalcitrante generaal Von Steinmetz een begin maakte met zijn chicanes. Deze directive leidde geheel tegen de bedoelingen van Von Moltke tot de ontmoetingsgevechten bij Spicheren en Wörth, op den 6 Augustus. Wörth is den lezer natuurlijk goed bekend, zoodat ik kan vol staan met enkele momenten aan te duiden. In den vroegen morgen van den 6 Aug. kreeg de voorposten C. van het V A.K., generaal- majoor Von Monbary, den indruk, dat de Fransche troepen uit bij Belfort Hagenau-Strasbourg Bitsch Saarbrücken tusschen Thionville-Saarlouis 7 C.A. (Felix Douay), 1 C.A. (Mac Mahon), 5 C.A. (de Failly), 2 C.A. (Frossard), 4 C.A. (Ladmirault), Garde C.A. (Bourbaki), 3 C.A. (Bazaine). Oost van Metz 364 „Telegram. „Aarzelend voorwaarts gaan der Franschen doet verwachten, dat „het He leger den 6en dezer voorwaarts van het boschgebied van „Kaiserslautem kan worden verzameld. „Als snel oprukken des vijands niet is te verhinderen, wordt het „Ile leger gebeurlijk verzameld achter de Lauter. „Samenwerken van beide legers in den slag beoogd, Ie leger van „St. Wendel (ev. Baumholder) uit. „Zijne Majesteit beveelt, dat Ie leger zich op den 4en bij Tholey „verzamelt. Het Ille leger overschrijdt morgen de grens bij Wissem- „bourg. Algemeen offensief voorgenomen. Hd.Kw.Mainz, 3 Aug. 1870, 11.00

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 18