(Wij onderstreepten enkele woorden om te laten zien op welk een beschaafde wijze Von Moltke den generaal op zijn feilen wees denk U er om, de Koning heeft dit bevolenenUw inzicht in de gansche operatie is fout Wij zullen Von Moltke's schriftelijke uitlegging niet aanhalen, omdat Von Steinmetz zonder die af te Wachten rechtstreeks aan den Koning ging telegrafeeren. De toon van dit telegram verraadde een hoogst ernstig gebrek aan deferentie voor zijn Vorst en een volkomen onbeschofte houding ten aanzien van Von Moltke, hoewel deze toch alle directiven gaf na machtiging van. zijn Koning. Het telegram luidde Palat (La Strategie de Moltke en 1870, blz. 115) zegt van dit telegram Men ziet het, Steinmetz verbergt zijn ontevredenheid tegenover Von Moltke niet, evenmin als de gevoelens van jaloezie die bij hem zijn opgewekt door de vermeende achteruitstelling van zijn leger bij dat van Friedrich Karl. Moltke ziet zich genood zaakt hem nieuwe uitleggingen te geven, welke overigens te laat zullen komen, terwijl zijn idee van den beslissenden slag door de gebeurtenissen zal zijn achterhaald, maar vooral door- de ongehoorzaamheid van Steinmetz." Von Moltke volstond met als antwoord de zaken nog eens duidelijk uit te leggen en ten slotte te schrijven„Onder deze „omstandigheden is het doelmatig, als het Ie leger (5/8) en mor- „gen in hoofdzaak in de opstelling TholeyOttweilerLebach „blijft en alleen den weg St. WendelOttweilerNeunkirchen „ontruimt, welke voor de marschen van het lie leger onmisbaar is. „Den 7 dezer zou het Ie leger de Saar zoo dicht kunnen naderen, „dat het gereed is om van den 9en af in het vak Saarlouis-Völk- „lingen de Saar te overschrijden, en eventueel het offensief op „te nemen tegen 's vijands linkerflank, terwijl het lie leger tezelf dertijd in het front oprukt. „Zijne Majesteit behoudt zich echter het bevel tot uitvoering „van een dergelijke operatie uitdrukkelijk voor, omdat voor tijd— „stip van aanvang en richting, de omstandigheden bij het Ille- „leger van invloed zijn". 366 „Gewünschte Motive über Allerhöchst befohlene Maszregel durch „Schreiben unterwegs. Kronprinz übrigens nicht am 6, sondem schort „am 4 in Weizenburg." „General Moltke hat mich in Kenntnisz gesetzt, dasz eine allge- „meine Offensive beabsichtigt werde, und hat in demselben Telegramm „zugleich die Konzentrirung der Ersten Armee bei Tholey auf Aller- „höchsten Befehl angeordnet. Heute theilt er mit, dasz die Erste „Armee in der eingenommenen Stellung TholeyOttweilerLebach „bis auf weiteres verbleiben soli. Die Zweite Armee dagegen theilt „mit, dasz sie den 6 in die Linie NeunkirchenZweibrücken ein- „rückt. Dadurch schiebt sich die Zweite Armee vor die Erste, und „da mir keine Direktiven über den weiteren Vormarsch zugegangen „sind, fehlt mir der Anhalt, richtig eingreifen zu können".

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 20