Voor een ieder die lezen kan en begrijpen wil was dit duidelijk. Niet echter voor den genreaal Von Steinmetz, die als antwoord een langen brief schreef aan Von Moltke, met verduidelijking van zijn eigen opvatting en de mededeeling, dat hij de gegeven bevelen„bij Tholey blijven en den genoemden weg vrij maken" niet had opgevolgd Den zelfden dag werd Spicheren geslagen, welk gevecht bij wat meer activiteit van Frossard en Bazaine een debacle voor de Duitschers zou zijn geworden door de eenige schuld van generaal Von Steinmetz Gaat men nu de geheele correspondentie nog eens na, dan blijkt ■dat Von Steinmetz' prikkelbaarheid moet worden toegeschreven, behalve aan jaloerschheid en kleingeestigheid, aan wat ik reeds noemde „strategische lafheid". Hij begreep de groote lijnen van zulke omvangrijke operatiën niet, was gewend aan korte stellige bevelen, die hij dan precies naar den letter met energie en over leg uitvoerde. Maar, zich indenken in de wijde gedachten van een directive van Von Moltke, dat ging zijn inzicht te boven. Derhalve zijn klachten over onvoldoend duidelijke plannen, zijn geprikkelden toon, zijn boosheid en ongehoorzaamheidbij Gra- velotte zou het nog veel erger worden. Dus ondanks het uitdrukkelijke bevel om bij Tholey te blijven, rukte Von Steinmetz naar de Saar op, waarbij zijn marschlijnen, die van het lie leger aan de rivier kruisten. Den 6 Aug. stond het VII A.K. met de voorposten NW. van Saarbrücken, het VIII A.K. meer links. Van het He leger zou het III A.K. dezen dag met zijn voorhoede Saarbrücken bereiken, terwijl de tot dit leger behoorende 5 Cav. div. ter verkenning tegen de hoogten van Spicheren was vooruit gegaan de hoofdmacht van het He leger was nog ver achter en zou den 6en zeker niet in een gevecht hebben kunnen ingrijpen. De 14 div.-VII A.K. van het Ie leger bereikte Saarbrücken tusschen 12.00 en 13.00, en even weinig gedisciplineerd als de legercommandant ging generaal Von Kameke maar dadelijk over tot den aanval op de hoogten van Spicheren ten zuiden van de rivier (op dit tijdstip hadden deze troepen op bevel des Konings moeten staan bij Tholey, 35 km meer naar het Noorden). De Spicherer hoogten vormden een sterke stelling, welke echter dezen dag juist door het Fransche 2 C.A. (drie inf. divn. en een cav.div.) werd ontruimd. Op het bericht van de nadering der Pruisische troepen onderbrak Frossard zijn aftocht en maakte hij weer front, waarbij ter opname bij een eventueelen terugtocht een divisie van het 3 C.A. steun zou verleenen. Von Kameke's divisie kreeg het al dadelijk hard te verduren en stond te 15.00 met alles ingezet in een heet gevecht. De eerste steun kwam van de 16 div.-VIII A.K., die druppelsgewijze op het gevechtsveld aankwam, terwijl ten slotte ook de 5 div.-III A.K. van het He leger steunde en op het laatst nog de 13 div.-VII A.K. In den 36 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 21