2. HET TACTISCH GEBRUIK VAN PANTSERAUTO'S, (I) door J. H. DE VRIES, Kapitein van den Generalen Staf. Nu eerstdaags de pantserauto's (paun.) hun intrede in het Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger zullen doen, verdient het o.i. aanbeveling het tactisch gebruik van dit nieuwe strijdmiddel in beschouwing te nemen. Onze tactische voorschriften geven in dit opzicht nog maar weinig gegevens, hetgeen alleszins verklaar baar, daar wij op het tijdstip waarop die voorschriften werden samengesteld, nog geen paun. bezaten. In algemeenen zin kon dan ook worden volstaan met vermelding van de te nemen maat regelen bij gebruik van paun. door de tegenpartij. I. DE KENMERKENDE EIGENSCHAPPEN. De pantserauto is, zooals de naam reeds aanduidt, een gepant serde auto, welke voorzien is van wapens (meestal mitrailleurs en zware mitrailleurs) hij dient om met groote snelheid de maximum snelheid bedraagt ongeveer 90 km/uur verkenningen langs den weg uit te voeren. Tenzij voorzien van een inschakel- bare rupsbandconstructie, is de pau. nagenoeg geheel aan de wegen gebonden. Voorzien van een dubbele stuurinrichting, is de snelheid vooruit even groot als achteruit. Daar het gezichts veld uit een pau. (kijkgaten of sleuven) beperkt is, zullen paun. zich bij duisternis met kleine snelheid moeten voortbewegen, ten einde ongevallen te voorkomen. Door een pantsering zijn de paun. tegen geweer-, mitrailleur- en gk.kogels beschermdzij zijn echter zeer kwetsbaar voor artillerievuur en vuur uit anti-tankgeschut. Tengevolge van de bewegingen en de betrekkelijk beperkte ruimte is het vuren uit paun. met zoo eenvoudig. Slechts onder gunstige omstandigheden kan in beweging zijnde, van de mitrn. worden gebruik gemaakthet vuur zal steeds met directe richting en gewoonlijk alleen op de kleine afstanden (tot 500 m) worden afgegeven. Voor het tactisch gebruik is de groote snelheid van zeer veel belang. De paun. zijn hierdoor in staat op grooten afstand van andere troepen op te treden, wijde omtrekkingen te verrichten ten einde hindernissen te ontwijken en zich snel terug te trekken 369

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 23