afdeelingen terugwerpen, belangrijke punten (bruggen, defilé's) bezetten. b. Nadat door krachtigen weerstand verder voorwaarts gaan langs den marschweg niet mogelijk is, door het uitlokken van vuur 's vijands aanwezigheid op andere punten vaststellen laat het wegennet zulks toe, deze actie op verschillende pun ten herhalen, opdat over een breed front gegevens worden verkregen omtrent al of niet door den vijand bezette punten. c. Gegevens omtrent het terrein verzamelen en krijgsgevangenen maken. (Daar een pel.paun. niet beschikt over ruimte voor het medevoeren van krijgsgevangenen, moeten hiervoor steeds bijzondere maatregelen worden getroffen) Gaat het pel. op de vorenomschreven wijze voorwaarts, en wordt, al of niet na waarschuwing van de verkenningsgroep, op vijand gestooten, dan wordt het vuur zoo snel mogelijk geopend en overweegt de pel.cdt. of de weerstand moet worden opgeruimd dan wel of met de melding van de aanwezigheid des vijands kan worden volstaan. Moet de weerstand worden opgeruimd, dan beslist de pel.cdt. op welke wijze dit zal geschieden, waarbij hij steeds voor oogen houdt, dat, hoewel het succes in beginsel door verrassing moet worden verkregen, bij het in contact komen met vijandelijke paun. het snel openen van het vuur van het grootste belang is. De verrassing kan worden bereikt door een zijweg in te slaan en aldaar een gedekte opstelling in te nemen, waarbij steeds voor dekking in den rug moet worden zorg gedragen. Gaat de vijande lijke pau. voorwaarts, dan kan deze, bij het passeeren van den zijweg, in de flank worden aangevallen. Een andere methode, waarmede veelal succes kan worden be reikt, is het uitzenden van den tweeden en/of derden pau., op zoodanige wijze, dat deze op de flank of in den rug van den vijand komt. Is het terrein ter plaatse van het contact ongunstig doch bevindt zich achterwaarts een goede opstelling om een naderenden vijand onder vuur te nemen, dan kan de pel.cdt. zijn peloton achter waarts verplaatsen en in genoemde opstelling den vijand afwach ten, om hem van daaruit verrassend onder vuur te nemen. Bestaat de ondervonden weerstand niet uit paun., doch uit een in stelling liggend troependeel, dan brengt de pel.cdt. zijn geheele peloton in gevecht. De wijze waarop dit geschiedt, zal hierna onder VI worden behandeld. Wil de pl.cdt. bij het stuiten op vijand geen gevecht aangaan, dan keert hij terug onder bescherming van het vuur van den tweeden en derden pau., welke daartoe een z.v.m. gedekte op stelling innemen. 373

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 27