Is de marschweg door een hindernis versperd, dan tracht de pel.cdt. zoo spoedig mogelijk vast te stellen of deze al of niet is bewaakt. Is zulks naar zijn meening niet het geval wat uitzondering zal zijn dan wel heeft hij hieromtrent geen zeker heid verkregen of is de bezetting zoo gering, dat een verrassend optreden succes belooft, dan moet worden getracht, de hindernis op te ruimen. Meestal zal deze zoodanig zijn geplaatst, dat het voor de paun. niet mogelijk is, zich zijwaarts in het terrein te begeven. De pel.cdt. stelt dan zijn paun. in front op, om de hin dernis onder vuur te kunnen nemen, terwijl aan de steunende groep wordt opgedragen, de hindernis uit de flank te verkennen, de bewaking aan te vallen en daarna de hindernis op te ruimen. Gedurende deze actie moet voortdurend aandacht worden besteed aan beveiliging in den rug, opdat men niet tusschen twee hinder nissen wordt ingesloten. Heeft de pel.cdt. reeds dadelijk den indruk verkregen, dat de hindernis door een sterke bezetting wordt bewaakt en succes hier niet kan worden bereikt, dan keert het pau.onderdeel terug en wordt getracht langs andere wegen het doel te bereiken. Op de vorenomschreven wijze kunnen door een pel.paun. op snellere wijze dan door een der andere organen over een breed front gegevens worden verzameld omtrent punten, welke al of niet door den vijand zijn bezet. Deze gegevens kunnen voor den A.B. bij de verdere doorvoering van zijn actie van het grootste belang zijn. Hoewel de paun. door hun bewapening een sterke vuurkracht vormen, mogen zij als zoodanig slechts dan worden gebruikt, wanneer zij niet benoodigd zijn voor verkenningsopdrachten. Dit geval kan zich bijv. voordoen, wanneer een vk.det. een gevecht moet aangaan, teneinde op die wijze tijdig de noodige gegevens te verkrijgen. Ook kan het voorkomen dat een vk.det. zich eenigen tijd in een verdedigende stelling moet handhaven, in welk geval door de paun. een krachtige mobiele vuurreserve kan worden gevormd. Het gebruik van paun. voor het overbrengen van belangrijke berichten en voor het onderhouden van het verband zal eveneens tot de uitzonderingen behooren. Men zal hiertoe slechts dan over gaan, wanneer zulks niet op andere wijze kan worden bereikt en uitvoering van die taak dringend noodig is. IV. DE BEVEILIGING. a. Marschbeveïliging. Laat bij een frontmarsch de beschikbare sterkte de indeeling van een vk.det. niet toe, dan kan een ter beschikking zijnde pau.afdeeling waaraan een steunende groep wordt toegevoegd 374

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 28