In het verdedigend gevecht der verbonden wapens kunnen paun. worden gebruikt voor de gevechtsverkenning en gevechtsbeveili ging dan wel als vuurkracht. Zoolang door een verdediger nog geen nauwe aanraking met den vijand is verkregen, zullen de paun. het meeste nut afwerpen, wanneer zij worden gebruikt voor de verkenning in front van de stelling. Deze verkenningen worden zoowel tegen 's vijands front als tegen zijn flanken en rug gericht, terwijl dikwijls door niet te ver doorgevoerd aanvallend optreden, verwarring bij den vijand kan worden gesticht. Naar gelang van de omstandigheden voorziet de steunende groep des nachts in de beveiliging, dan wel keeren de paun. bij het invallen van de duisternis achter het eigen front terug. Is in een later stadium wel nauwe aanraking met den vijand verkregen, dan worden de paun. gewoonlijk als gevechtsbevei liging op een niet aangeleunden vleugel gebruikt, waarbij wordt opgetreden als onder IV sub c is vermeld. Laten de omstandigheden het gebruik van de paun. als gevechts verkenning dan wel als gevechtsbeveiliging niet toe, dan kunnen zij met hun vuurkracht het afwerend vermogen van de stelling vergrooten, dan wel als mobiele vuurreserve worden achterge houden om door het verleenen van vuursteun mede te werken bij het uitvoeren van tegenstooten of tegenaanvallen. In voren genoemde gevallen zullen de pau.cdtn. er voor zorg dragen, dat de paun. gedekt tegen lucht- en grondwaarneming worden op gesteld. Worden paun. als mobiele vuurreserve achtergehouden, dan moet de opstellingsplaats zoodanig worden gekozen, dat deze snel in alle gewenschte richtingen kan worden verlaten. De pau.cdt. treft alle voorbereidingen om het snel in actie brengen van zijn onderdeel te verzekeren, zoodat dit op een enkel kort bevel kan plaats hebben. VI. DE AANVAL. Zoowel bij het uitvoeren van verkenningen als bij het verleenen van vuursteun tijdens een aanval van andere wapens kunnen paun. aanvallend optreden. De hoofdelementen om succes te bereiken zijn hierbij verrassing, vuurkracht en snelheid. Op welke wijze het eerste contact met den vijand tot stand komt, is behandeld onder III. Thans zal worden nagegaan, hoe •de pel.cdt. zijn peloton in het gevecht brengt. Veelal zal er onder deze omstandigheden voor den pel.cdt. geen gelegenheid zijn, een schriftelijk bevel voor den aanval te gevenhoogstens kunnen mondelinge aanwijzingen door een motorordonnans worden overgebracht, doch veelal zal uitsluitend op teekens moeten worden gewerkt. In bedekt terrein is het 377

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 31