Een moeilijk punt tijdens het gevecht is het verband. De wa gencommandanten zullen hun uiterste kracht inspannen om het gezichtsverband met den pel.cdt. steeds te onderhouden. Hebben manoeuvre en vuur den vijand tot wijken gebracht, dan zetten de paun. een krachtige vervolging in om den vijand zooveel mogelijk verliezen toe te brengen om te voorkomen, dat hij zich herstelt, en opnieuw weerstand biedt. Blijkt den pel.cdt. dat geen succes kan worden verkregen, dan breekt hij het gevecht af, wat door de groote snelheid vaak mogelijk zal zijn. In het aanvallend gevecht der verbonden wapens kunnen de paun. worden gebruikt als gevechtsverkenning, als gevechtsbe veiliging, dan wel als vuurkracht. Zooals we onder III hebben gezien, zijn zij tijdens den marsch ingedeeld bij het verkenningsdetachement. Dit verkenningsde tachement laat volgens het A.T.V. den marschweg los en zet de verkenning tegen 's vijands flank en rug voort, zoodra de afstand tusschen de eigen troepenmacht en den vijand zoo klein is gewor den, dat in front de eigen voorste infanterieafdeelingen de voeling met den vijand kunnen overnemen. Tot genoemd vk.det. behooren ook de paun., die dus tenzij de A.B. voor hen een andere op dracht heeft gewoonlijk aan die verkenning blijven deelnemen. Is tengevolge van de geringe sterkte van de troepenmacht geen verkenningsdetachement gevormd, doch hebben de paun. zelf standig als verkenningspatrouille een verkenning uitgevoerd, dan wel zijn zij ingedeeld geweest bij de beveiligende cavalerie en/of wielrijders, dan worden zij tijdens den aanval gewoonlijk ingedeeld bij de gevechtsbeveiliging en verrichten zij van de door dat onder deel ingenomen stelling uit, hun verkenningen op de wijze als onder IV sub c is vermeld. Is het terrein zoodanig, dat tijdens den aanval voor de paun. geen taak als gevechtsverkenning of gevechtsbeveiliging is wegge legd, dan zal de A.B. hen gewoonlijk in reserve nemen en kunnen zij worden bestemd om door hun vuurkracht steun te verleenen aan de.n aanval van andere onderdeelen. Hun actie beperkt zich dan tot het brengen van vuur op den vijand, waarbij zij zich gedragen als gemotoriseerde mitrailleurs. In het vorenstaande hebben wij in groote trekken het tactisch gebruik en optreden van de paun. in de voornaamste gevechts momenten beschreven. Deze studie is echter geheel gebaseerd op theorie, zelfs de manoeuvre-practijk ontbreekt. Wanneer straks de paun. in Indie zijn aangekomen en door het houden van oefe ningen eenige ervaring is verkregen, kan blijken in hoeverre de hier behandelde regelen wijziging behoeven. Wanneer het zoover is, zal hierop in dit tijdschrift nader worden teruggekomen. Wordt vervolgd). 379

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 33