a. de te vervullen opdracht of het plan van den commandant en in hoofdtrekken de wijze van uitvoering b. de onderdeelen, die hiertoe zullen samenwerken, en de bij zondere taak der onderdeelen c. de plaats (cop. stkwt.) van den commandant d. de maatregelen voor het onderhouden van het verband (w.o. bij den naderingsmarsch behoort te worden gerekend het aangeven van haltelijnen, marschdoelen, of marschstrooken, bij den aanval van aanvalsstrooken of aanvalsdoelen e. de regeling van den verbindingsdienst. Het verband wordt onderhouden a. van de zijde van de troepenleiding door het zich op de hoogte stellen en houden van den toe stand bij en de behoeften van de verschillende troepeneen heden (persoonlijk contact, berichtofficieren, verbindings vliegtuigen) b. van de zijde van de onderdeelen door de troepenleiding bij voortduring op de hoogte te houden van den tactischen toestand bij het onderdeel (berichten) c. tusschen de troepen-onderdeelen onderling door directe waarneming van de onderdeelen, waarmede rechtstreeks moet worden samengewerkt (gezichtsverband) en door met hen in contact te blijven en hen op de hoogte te houden van den toestand bij het eigen onderdeel (bericht- officieren, berichten, verslagen). De onder a en b genoemde maatregelen geven de te treffen maatregelen aan van hoog naar laag (en omgekeerd), die onder c de maatregelen t.o.v. de nevenonderdeelen. Zooals A.T.V. I punt 47 aangeeft, zal het persoonlijk contact (rapport, overleg, bezoek, a.a.) de beste uitkomsten geven. Vooral tusschen rechtstreeks samenwerkende infanterie- en artillerie-commandanten is voortdurend persoonlijk overleg ge- wenschtis het onder dergelijke omstandigheden niet mogelijk om een gemeenschappelijken commandopost, dan wel commando posten in eikaars onmiddellijke nabijheid te betrekken, dan bedient de commandant van de steunende afdeeling, i.e. de artillerie-commandant, zich in den regel van een berichtofficier, die dan in het bijzonder tot taak heeft om den infanterie-com- mandant in te lichten over de mogelijkheid en den aard van den steun der artillerie en zijn commandant in te lichten omtrent de wenschen van de infanterie en hem op de hoogte te houden van alles, wat de samenwerking kan bevorderen. 381

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 35