in het bijzonder voor de hoogere commandanten, ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van een snelle aan sluiting op het aan te leggen, dan wel bestaande verbindingsnet (waarbij uiteraard rekening zal zijn te houden met de specifieke eigenaardigheden van het gebruikte verbindingsmiddel)doch dat voor de lagere commandanten de nadruk moet worden gelegd op de mogelijkheid van directe waarneming van het terrein. Aan de hand van het vorenstaande zal het niet moeilijk zijn om in te zien, dat a. de verbindingen in den regel van hoog naar laag (soms in omgekeerde richting) zullen worden gelegd assen), dan wel dwars daarop (dwarsverbindingen) b. de behoefte aan verbindingen toeneemt, naarmate de af dee ling grooter wordt c. de vraag naar verbindingen bij één bepaalde afdeeling grooter wordt, naarmate de frontbreedte grooter wordt d. de vraag naar verbindingen in het algemeen dus afhangt van den tactischen- en strategischen toestand e. een juiste en onder de gegeven omstandigheden zoo snel mogelijke overbrenging van de berichten op den voorgrond dient te staan; bijzondere waarde moet worden toegekend aan het behoud van de mogelijkheid tot mondeling overleg. De zorg voor de verbindingen berust bij de verbindingsajdee- lingen, welke tot taak hebben de aanleg (de instelling), de bediening, het instand houden en het verplaatsen (c.q. afbreken) van de benoodigde verbindingen. In den regel wordt over de volgende verbindingsmiddelen beschikt a. de lijntelefoon b. de lijntelegraaf c. de radiotelegraaf d. de radiotelefoon e. optische seinmiddelen geluidsseinmiddelen g. ordonnansen te voet, te paard, op (motor-)rijwiel en in automobiel, vliegtuig of ander middel van snel vervoer h. postduiven (soms berichthonden) i. berichtkokers. Met de onder a tot en met aangegeven middelen kan slechts de inhoud van een bericht worden overgebrachtmet de onder g tot en met i genoemde middelen kan het geschreven bericht zelf worden overgebracht of een schets worden verzonden. 383

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 37