Aangezien bij den inzet der verbindingsmiddelen uiteraard rekening moet worden gehouden met hun specifieke eigenaardig heden, zullen thans eerst de belangrijkste eigenschappen1) van de hier te lande meer in het bijzonder bij de infanterie-verbin- dings-afdeelingen normaal beschikbare verbindingsmiddelen worden behandeld t.w. a. de ordonnans, b. de lijntelefoon, c. de radiotelegraaf, d. de radiotelefoon, e. de optische seinmiddelen. De lijntelegraaf hoewel van groot belang voor de verbinding van de hoogste staven blijft hier verder buiten beschouwing, omdat de mede te voeren hoeveelheden materiëel en de hooge eischen, welke aan de isolatie van de lijnen moeten worden gesteld, dit verbindingsmiddel minder geschikt maken voor veld- gebruik. De ordonnans. De ordonnans is op eigen terrein onder alle omstandigheden een eenvoudig en betrouwbaar verbindingsmiddelvoor de kleinste afstanden (tot 300 m) worden ordonnansen te voet gebruiktworden de afstanden grooter, dan kan men overgaan tot het instellen van een ordonnansenketen of wel tot het gebruik van bereden, motor- en/of rijwiel-ordonnansen. Terwijl de ordonnans te voet en de bereden ordonnans bij voorkeur in het terrein worden gebruikt, is de motor- en rijwiel ordonnans meer aan de wegen en paden gebonden. Vooral voor de verbinding tusschen zich verplaatsende onder- deelen wordt de ordonnans bij voorkeur gebruikt. Voor het overbrengen van schetsen is men aangewezen op den ordonnans lange berichten (bevelen, enz.) zullen over beperkte afstanden dikwijls het snelst door den ordonnans kunnen worden overgebracht. Een bezwaar is echter, dat de ordonnansen, die aan hooge eischen moeten voldoen, zoowel wat lichamelijke geschiktheid als wat moreele eigenschappen betreft, onder gevechtsomstandigheden zeer kwetsbaar zijn, zoodat de verliezen aan ordonnansen zeer groot kunnen zijn. Dit bezwaar kan ondervangen worden door dusdanige maat regelen te treffen, dat de electrische- en optische verbindings- b Zie o.a. titre III van de „Instruction provisoire sur la liaison et les transmissions en campagne" (uitgave 1934) 384

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 38