middelen in het gevecht zoo volledig mogelijk worden benut, waardoor de behoefte aan het uitzenden van ordonnansen beperkt blijft. De lijntelefoon. Als bijzondere voordeelen van de lijntelefoon moeten worden genoemd a. de mogelijkheid tot mondeling overleg wordt geboden deze eigenschap heeft ze slechts met de radio-telefoon gemeen b. de behandeling van een telefoontoestel is uitermate eenvoudig en volkomen ingeburgerd, zoodat hierbij normaal geen moei lijkheden voorkomen c. bij een doelmatige plaatsing van centrales kunnen alle aan gesloten posten op aanvrage op eenvoudige wijze met elkaar in verbinding worden gebracht. Als nadeelen moeten worden genoemd a. de aanleg van de lijnen eischt, afhankelijk van den afstand en de wijze, waarop de lijnen worden gelegd, veel tijd (ge middeld 20 min. per km)personeel en materiëel b. de lijnen staan bloot aan beschadiging door vijandelijk vuur en door zich verplaatsende afdeelingen, zoodat personeel moet worden uitgetrokken voor de instandhouding van de lijnen c. bij langdurige en nauwe gevechtsaanraking is medeluisteren door den vijand niet uitgesloten d. bij de mondelinge overbrenging van berichten ontstaat, met name indien met personeel van gemengden landaard wordt gewerkt, licht kans op vergissingen e. door gas wordt de telefonische gemeenschap bemoeilijkt langs eenzelfde route samenloopende enkellijnen zullen (soms ernstigstorend op elkaar inwerken. Deze nadeelen kunnen door een oordeelkundigen inzet en een dito gebruik van matriëel en personeel althans gedeeltelijk worden ondervangen. Bij den naderingsmarsch in marschcolonne is de snelheid waar mede een lijn wordt uitgelegd (vooral als de lijn moet worden opgehangen) onvoldoende, zoodat bijzondere maatregelen moeten worden getroffen (het vóór de marschcolonne uitwerken, indien de tactische toestand zulks gedoogthet verdeelen van den marsch- weg in vakken, waarvoor afzonderlijke ploegen worden aange wezen het uitloopen van de lijn, die dan door volgploegen wordt opgehangen) De snelheid van uitloopen van een lijn laat in den regel vol doende speling om in ontplooide of ontwikkelde formatie opruk kende infanterie-onderdeelen bij te houden. 385

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 39