eenheden zich bij voortgezet terreinwinnen zoo gunstig mogelijk kunnen aansluiten 5) 6. Waar noodig zullen dwarsverbindingen tusschen naast elkaar optredende onderdeden door het hoogere échelon worden aangelegd 5) 7. Waar mogelijk zal een zoo intensief mogelijk gebruik worden gemaakt van het bestaande (blanke) net T) De lijncontröle mag echter nooit worden verwaarloosd en kost dus onherroepelijk personeel. Medeluisteren door den vijand kan plaats hebben a. doordat bijv. een doorgedrongen vijandelijke patrouille zich daadwerkelijk in de lijn schakelt b. doordat van luisterapparaten wordt gebruik gemaaktmet deze apparaten kan afhankelijk van de bodemgesteldheid tot 3 km afstand een over een enkellijn gevoerd gesprek worden afgeluisterd slechts het verdubbelen van de lijnen (zorgvul dig uit te voeren) geeft afdoende verbetering. Het bezwaar ad d is slechts te ontgaan door de verbindings- afdeelingen samen te stellen uit personeel, dat een bepaalde, voor allen gelijke taal beheerscht (hierbij ook rekening te houden met het personeel van de netten, waarmede wordt samengewerkt). Is zulks niet mogelijk, dan kan wellicht nog een oplossing worden verkregen, door slechts bij de samenstelling van de stationsploegen met het vorenstaande rekening te houden. Het doen samenwerken van Europeanen met Hollandsch-sprekende Inlanders voldoet (gelet op de ontwikkeling van laatsgenoemden) in de practijk niethet samenwerken van Europeanen en Inlanders is in de practijk evenmin mogelijk gebleken. In beide gevallen kan slechts een intensief gebruik van de spellijst de moeilijkheden onder vangen, waardoor echter de bijzondere eigenschappen van de telefoon verloren gaan. 387 r') Hierdoor blijft er zooveel mogelijk personeel en materieel beschikbaar bij het lagere onderdeel voor de voorwaartsche verlenging der interne verbindingen. c) Dwarsverbindingen zullen bij den aanval slechts worden aangelegd, als hierdoor personeel en materieel kan worden vrijgemaakt, dus indien zij als verkortingslijnen zijn bedoeld overigens worden ze bij den aanval, indien hiertoe aanleiding bestaat, slechts in de uitgangsopstelling en bij een stilstand van langeren duur aangelegd. 7) Hierbij moet uiteraard rekening worden gehouden met de meestal verhoogde kans op storing van de verbinding, aangezien bij den aanleg van dergelijke lijnen in den regel geen rekening is gehouden met de in oorlogstijd gestelde eischen. Onder bepaalde omstandigheden (in de zone van het werkzame artillerie vuur) zal men verstandig doen om geen wissel te trekken op de aanwezige blanke lijnen, doch zal mer. onmiddellijk tot den aanleg van veldkabel- geleidingen overgaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 41