Om de telefonische berichtenwisseling met opgezet gasmasker mogelijk te maken wordt bij ons leger gebruik gemaakt van de z.g. kehlkopf- of contact-telemicrofonen. Het gebruik van deze apparaten eischt een intensieve oefening en zal vaak dwingen tot het gebruik van de spellijst. Om de onderlinge storing ad op te heffen moeten dubbellijnen worden gebruikt, of zullen de enkellijnen ver uit elkaar, bijv. langs verschillende tracé's moeten worden gelegd. De radio-telegraaf. Als bijzonder voordeelen van de radio-telegraaf moeten worden genoemd a. het ontbreken van de kwetsbare lijnverbindingen tusschen de stations b. de draadlooze telegrafie maakt het mogelijk om de verbinding te onderhouden in die gevallen, waar lijnverbindingen onmo gelijk zijno.a. indien 1. de te velde te overbruggen afstand voor veldkabel te groot zou worden, dan wel indien het terrein, waardoor de lijnen zouden moeten loopen, in 's-vijands handen dan wel om andere reden ontoegankelijk is 2. de beide of één van beide posten aan snelle verplaatsing onderhevig zijn (is) men denke bijv. aan de verbinding tusschen den grond en een vliegtuig, tusschen vliegtuigen en tusschen pantserwagens. c. het verplaatsen van een veldradiostation kan als regel zonder veel moeite en dus snel verloopen, zoodat bij voldoende-trans portabele stations bij (onvoorziene) snelle verplaatsingen van commandoposten de verbinding niet verloren behoeft te gaan d. de mogelijkheid om, door de in alle richtingen uitgestraalde golven, met vele posten tegelijkertijd in verbinding te komen. Als nadeelen moeten worden genoemd a. het sub d genoemde voordeelde vijand kan de uitgezonden mededeelingen opvangen, ook op veel grootere afstanden met gevoeliger geconstrueerde ontvangershet vercijferen van de mededeelingen zal dan ook in den regel geboden zijn b. de mogelijkheid om door peiling 8) de plaats van den zender te bepalen, waardoor de vijand soms in staat wordt gesteld 388 s) De kcrtegolfzenders zijn moeilijk te peilen. Uit hetgeen hieromtrent in het Wetenschappelijk Jaarbericht 1933 van de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap op blz. 114 en 115 door J. L. Doornbos wordt aangeteekend, zou kunnen volgen, dat alleen op de directe straling kan worden gepeild, doch dat deze i.v.m. de als regel geringe energie, waarmede te velde wordt gewerkt, vooral overdag gering is. Over practische gegevens dienaangaande wordt echter nog niet beschikt. Een bezwaar is echter, dat buiten het gebied van de directe straling geen over 24 uur doorloopende ontvangst kan worden gegarandeerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 42