om belangrijke gevolgtrekkingen ten aanzien van de dislo catie van de staven te maken, waardoor inzicht kan worden verkregen in de plannen van den tegenstander. c. de grooie, bij de (radio-)telegrafische overbrenging van berichten, mogelijke snelheid is slechts bereikbaar, indien uitsluitend van „verbindingen" wordt gebruik gemaaktzoo dra eenige stations in een net worden vereenigd, neemt het rendement in bijzonder sterke mate af. Het Fransche ver bindingsvoorschrift geeft bijv. aan, dat het rendement in de netten der groote eenheden afneemt tot 180 a 200 woorden a 5 letters nuttige tekst per uur (de berichten worden nor maal met een tempo van 80100 letters per minuut overge bracht) d. de mogelijkheid van storing van de verbinding 1. onopzettelijk door eigen of vijandelijke stations 2. opzettelijk door vijandelijke stations 3. door weersomstandigheden. e. de bediening van de radiotoestellen eischt technisch goed onderlegd personeel. het personeel is genoodzaakt om voortdurend uit te luisteren, omdat nog niet over betrouwbare wekkerinrichtingen te velde wordt beschikt. De vorengenoemde nadeelen kunnen slechts gedeeltelijk worden ondervangen. Het sub a genoemde afluistergevaar kan slechts worden onder vangen door, voor de daarvoor in aanmerking komende berichten, van geheimschrift gebruik te maken; het daaraan verbonden tijdverlies (30 45 minuten per 100 letters moet worden aan vaard 9) Om het gevaar van gepeild worden zooveel mogelijk te ontgaan zal het seinen worden beperkt, onder bepaalde omstandigheden zelfs geheel worden verboden10). Het vrijgeven van het sein- verkeer is een vrijwel even belangrijke tactische beslissing als de vuuropening van de artillerie. Voor radiostations, behoorende bij onderdeelen, waarvan de aanwezigheid bij den vijand bekend moet worden ondersteld, is de z.g. „Funkstille" in den regel niet van kracht. Om zooveel mogelijk nut te trekken uit de relatief groote seinsnelheid, zullen bij voorkeur verbindingenof uit niet meer dan drie of vier stations opgebouwde nettenworden gebruikt. A.V.N. Heft III (Neudruck 1930) punt 57 en V.G.B. (Uitgave 1934) punt 14. 10) A.V.N. Heft III (Neudruck 1930) punt 58. 389

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 43