Deze oplossing kost echter meer stations, terwijl de voor een ander net bestemde berichten als regel twee keer zullen moeten worden overgebracht. Om de onopzettelijke storing door eigen stations te ontgaan, behoort o.m. van te voren van boven af een verdeebng van de beschikbare goïfbandien te worden gemaakt. De verschillende afdeelingen krijgen dan, rekening houdende met het aantal en de beschikbare soorten radiostations bepaalde golfbanden, c.q. golflengten aangewezen. Deze reg'ling loopt dus ongeveer parallel aan de regeling voor de beschikbaarstelling van radio-oproepseinen en schuilnamen. Door veelvuldige wijziging van de golflengten zal het wellicht mogelijk zijn, zich aan opzettelijke storing te onttrekkenprac- tische gegevens dienaangaande staan nog niet ter beschikking. De radio-telefoon. De draadlooze telefonie heeft dezelfde voovdeelen als de radio- telegrafie doch heeft met de lijntelefonie gemeen, dat bovendien de mogelijkheid tot mondeling overleg wordt geboden. De nadeelen zijn practisch dezelfde als voor de radiotelegraaf opgesomd, echter worden enkele sterker gevoeld. Zoo wordt de verbinding vlugger gestoord. De hulp van technisch personeel bij het radio-telefonisch overleg kan meestal niet worden ontbeerd. Een vercijferde tekst kan beter telegrafisch, dan telefonisch worden overgebracht. Bij gelijk energie-verbruik is de overbrugde afstand echter belangrijk kleiner. Door gas wordt de telefonische gemeenschap bemoeilijkt. De optische seinmiddelen 11). Als voordeelen kunnen worden genoemd a. de opstelling en bediening van de optische seinmiddelen is over het algemeen eenvoudig, terwijl deze seinmiddelen weinig plaats innemen. 390 a) Hieronder worden in dit verband verstaande electrische seinlamp, de heliograaf en de seinvlag. De U-lap wordt opzettelijk buiten beschouwing «elaten de U-lap toch vervult bij de infanterie ten opzichte van den verbindingsvlieger eigenlijk dezelfde functie als bijv. de vlag van den regimentscommandant t.o.v. de ordonnansen, enz. hrj duidt dus slechts de standplaats van den commandopost aan. Het wisselen van berichten tusschen den verbindingsvlxeger en den ïntan- terie-U-lappost komt practisch niet voor (referte pt. 57 van het A.l.V. 11). Deze U-lap is dus meer een middel om het (verloren geraakte) verband te onderhouden (te herstellen). Als zoodanig behoort de infanterie U-lap dan ook niet onder de verbindingsmiddelen te worden gerangschikt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 44