b. de optische verbinding komt in den regel zonder moeilijk heden tot stand, mits de terreinsomstandigheden medewerken en de standplaatsen van de posten ongeveer bekend zijn. Als nadeelen worden genoemd a. de mogelijkheid om een optische verbinding tot stand te brengen hangt vrijwel uitsluitend van de geaardheid van het terrein af in vlak terrein zal het dikwijls onmogelijk zijn. b. met het rendement van de optische verbinding is het al heel treurig gesteldvolgens Fransche gegevens is dit op maximum 120 woorden per uur nuttige tekst te stellen. c. de optische verbinding is sterk afhankelijk van de weers omstandigheden (zicht). d. bij het gebruik van optische verbindingen van hoog naar laag en omgekeerd loopt men kans de aandacht van den vijand te trekken (medelezen). e. terwijl de electrische seinlamp zoowel overdag (doch dan over kortere afstanden) als 's nachts kan worden gebruikt, is voor het onderhouden van de verbinding met de heliograaf goede zonneschijn onmisbaarde seinvlag kan uiteraard slechts overdag word,en gebruikt, echter ook bij bedekte lucht. Vergeleken met de radio-telegraaf hebben de optische sein- middelen het voordeel, dat met eenvoudige voorzorgen een groote mate van geheimhouding kan worden bereikt, terwijl storen door den vijand vrijwel onuitvoerbaar is. De radio-telegraaf heeft echter het groote voordeel, dat de verbinding tot stand komt, zonder dat de standplaatsen van de stations onderling bekend behoeven te zijn, terwijl de radio-telegraaf vrijwel onafhankelijk is van de geaardheid van het terrein. Reeds tijdens den wereldoorlog werd de optische telefonie ontwikkeld. Met deze toestellen kan een telefoongesprek over den draad zoo noodig via de lamp verder optisch worden over gebracht. Hoewel op deze wijze eenige van de nadeelen van de lijntelefoon (veel personeel en materiëel voor den aanleg en het onderhoud van lijnen) en van de radio-telefoon (afluistergevaar, (on) opzettelijke storing) vervallen, blijven alle nadeelen van de optische seinmiddelen bestaan. De toestellen zijn duur en ge compliceerd practische ervaring ontbreekt. Uit het voorgaande moge blijken, dat bij alle electrisch- en optische verbindingsmiddelen in meerdere of mindere mate reke ning moet worden gehouden met het afluister (meelees-) gevaar, welk gevaar voor a. de draadlooze verbindingsmiddelen onder alle omstandig heden bestaat 391

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 45