recties, waarnemingsuitkomsten, waaruit de afluisterende vijand geen profijt kan trekken. 2. Het gebruik van schuilnamen voor de onderdeelen, voor punten in het terrein, enz. als voor de lijntelefoon aangegeven. c. Bij de radio-telegraaf. 1. De radio-berichten steeds zoo kort mogelijk houden. 2. Alle radioberichten vercijferen, klare tekst slechts verzenden op uitdrukkelijken last en onder volle verantwoordelijkheid van den tactischen commandant. 3. Uiterste seintucht. 4. Nieuwe onderdeelen (waarvan de aanwezigheid door den vijand nog niet is vastgesteld) mogen geen radio-berichten verzenden Funkstille 5. Bij het zenden niet meer energie gebruiken dan strikt noo- dig is. d. Bij de optische seinlamp 13 1. Niet meer licht gebruiken dan strikt noodig is. 2. Bij het seinen in de richting van den vijand het rood-filter gebruiken. 3. Hierbij ook met tusschenposten werken om het recht naar den vijand seinen te ontgaan. 4. Het vercijferen blijft slechts beperkt tot de allernoodzakelijkste gevallen. N.B. Voor alle verbindingsmanschappen geldt, dat niet mag worden gesproken over aangelegenheden, die hun bekend zijn als gevolg van de uitoefening van hun ambt (ambtsgeheim). Uit het vorenstaande moge blijken, dat de wijze en mate van inzet van de verbindingsmiddelen, behoudens door den tactischen en strategischen toestand, mede worden beïnvloed door terreins omstandigheden en ten slotte door de specifieke eigenschappen van de verschillende ten dienste staande middelen. De verbindingsdienst zal zich dus aan soms sterk uiteenloopende omstandigheden moeten kunnen aanpassen, terwijl voorts een oordeelkundige indeeiing van materiëel en personeel noodig is. 393 I3) Bij het gebruik van de heliograaf gelden slechts de aanwijzingen sub 3 en 4. De seinlamp is echter dusdanig geperfectionneerd, dat gebruik van de heliograaf beperkt blijft tot uitzonderingsgevallen. De vlag wordt slechts op de kortste afstanden gebruikt hiermede zullen in den regel slechts korte aanwijzingen worden overgebracht. Bij het gebruik van de vlag zal de pest zich steeds achter een masker, gedekt tegen zicht uit 's vijands richting opstellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 47