Ter verhooging van de bedrijfszekerheid zullen vaak enkele verbindingsmiddelen naast elkaar moeten worden ingezet. Een oordeelkundige indeeling is alleen te verwachten, indien alle verbindingsmiddelen, waarover een bepaalde tactische een heid beschikt, tezamen worden gevoegd in een onder éénhoofdige leiding te stellen verhindingsafdeeling. De commandant van een dergelijke verhindingsafdeeling zal niet alleen een duidelijk inzicht moeten hebben in den tactischen toestand en steeds op de hoogte moeten zijn van de voornemens van den betrokken bevelhebber, doch ook moeten beschikken over een grondige kennis van de verschillende verbindingsmid delen. Om aan de aan den verbindingsofficier gestelde eischen te kunnen voldoen, is derhalve een grondige technische opleiding noodig en zal het tactisch inzicht van genoemd officier verder moeten worden ontwikkeld. Om steeds een duidelijk inzicht te hebben in den tactischen toestand en tijdig op de hoogte te zijn van de voornemens van den tactischen commandant, behoort de verbindingsofficier niet alleen organiek bij den staf van het betrokken onderdeel te worden ingedeeld, doch behoort deze officier tot de onmiddellijke medewerkers van den tactischen commandantals zoodanig be hoort de verbindingsofficier dan ook in den gevechtsstaf thuis. De verhouding tusschen den tactischen commandant en den commandant van de betrokken verhindingsafdeeling wordt zeer goed weergegeven in Titre I, Chapitre II, Article premier van de „Instruction provisoire sur la liaison et les transmissions en campagne" (uitgave 1934). Na nog even met enkele woorden te hebben gewezen op het belang van een verzekerde en zoo snel mogelijke uitwisseling van gegevens met behulp van de verbin dingen en op de belangrijke taak die deze, een goede werking vooropstellende, bij het onderhouden van het verband vervullen, wordt de tactische commandant (o.i. ten rechte) verantwoordelijk gesteld voor het in werking stellen van de verbindingen. Bij gevolg dient de tactische commandant a. de gegevens te verstrekken, welke een oordeelkundigen inzet van de verbindingsmiddelen mogelijk maken (welke gezag hebbend en en objecten moeten aangesloten worden wanneer moet de verbinding gereed zijnenz.) b. de toewijzing van aanvullende middelen te regelen c. de voorschriften te geven voor het gebruik van bepaalde verbindingsmiddelen (bijv. beperkende bepalingen ten aan zien van het gebruik van de draadlooze middelen wanneer met het leggen van de lijnverbindingen mag worden be gonnen) 394

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 48