Bij elk onderdeel, wordt op den inzet en de werking van de verbindingsmiddelen toegezien door een verbindingsofficier, die verantwoordelijk is tegenover den tactischen commandant. Bij de groote eenheden treedt het Hoofd van den Staf, die in persoon belast is met het leggen en in stand houden van het verhand, persoonlijk in overleg met den verbindingsofficier ten aanzien van den inzet van de verbindingsmiddelen. Hij contro leert de genomen maatregelen en overtuigt zich er meer in het bijzonder van, of de maatregelen van dien aard zijn, dat aan de onmiddellijke en de te verwachten behoefte wordt voldaan. Bij de kleinere onderdeelen 14) zal de betrokken tactische com mandant zelf ten aanzien van deze kwesties in overleg treden met den verbindingsofficier (-onderofficier). Om het grootst mogelijke nuttig effect met de beschikbare middelen te kunnen bereiken, moet de verbindingsofficier door loopend op de hoogte worden gehouden van den tactischen toestand en de voornemens van den tactischen commandant. Het in bedrijf stellen van de verbindingen kost tijd. De Commandant, die zijn verbindingsofficier niet tijdig inlichtT loopt gevaar, dat de met de beschikbare middelen bereikte resul taten te wenschen overlatenhij draagt daarvoor zelf de volle verantwoording. Teneinde tijdig over de noodige gegevens te kunnen beschikken zal de verbindingsofficier bij de groote eenheden in nauw contact blijven met het Hoofd van den Staf en met het Kantoor Operatiën en in voorkomende gevallen zelf aandringen op de verstrekking van de voor hem noodzakelijke gegevens. Uiteraard zal de verbindingsofficier zijnerzijds alle technische gegevens betreffende de in zijn belangenstrook voorkomende permanente en veldkabelgeleidingen verzamelen, teneinde hiervan zoo noodig snel een zoo nuttig mogelijk gebruik te kunnen maken. Aan de hand van de door den verbindingsofficier verzamelde gegevens, wordt door dezen een verbindingsplan ontworpen, dat de basis vormt voor de door of namens den bevelhebber uit te vaardigen bevelen ten aanzien van de verbindingen. De bevelen worden opgenomen als een verbindingsparagraaf in het tactische bevel of in een afzonderlijk verbindingsbevel. Voor de uitvoering van de bevelen ten aanzien van de verbin dingen geeft de verbindingsofficier aan zijn ondercommandanten verbindingsopdrachten uit. Het valt buiten het kader van de voordracht om hier dieper op de overigens uitermate belangrijke bevelstechniek in te gaan. Volgens Fransche begrippen zal hieronder vermoedelijk ook nog het regiment worden gerekend. (Slot volgt). 395

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 49