pokken en koepokken zijn niet aan elkaar identiek, maar zooals het zoovaak het geval is, gedijde ook hier de waarheid in den schaduw eener vergissing voortreffelijk. Een goede waarneming en een minder juiste interpretatie hebben den eenvoudigen plat telandsarts gemaakt tot een der 4 of 5 grootsten onder de wel doeners der menschheid. Weliswaar heeft hij een langen en harden strijd voor zijn overtuiging te voeren gehad, maar deze strijd is geëindigd in een schitterende overwinning. In 1800 werd de vaccinatie bij de Engelsche Marine verplicht gesteld, en voor en na zijn verschillende andere landen, hoewel aarzelend en langzaam, met dwangmaatregelen gevolgd. Zoo voerde Duitsch- land onder den indruk van de heftige pokkenepidemie, die in het Fransche leger gewoed had, de dwangwet pas in na den oorlog van 1870/71 en ongeveer tegelijkertijd regelde Nederland de vaccinatie door wettelijke bepalingen. De tegenstand tegen den, als unicum in de maatschappij in- gevoerden dwang tot vaccinatie is echter de laatste paar tientallen jaren zeer toegenomen. Reeds in het eerste vierde deel der 19e eeuw, toen men ervoer, dat de inenting niet steeds en niet voor altijd beschermde en bovendien bepaalde gevaren daaraan verbonden waren, hebben zich tal van medici en leeken geroepen gevoeld met velerlei voor het meerendeel twijfelachtige argumenten tegen den vacci- natiedwang te moeten opkomen. Het regende petities aan de hooge overheid om de gevaarlijke en veroordeelenswaardige methode te verbieden. Moraal en religie werden zelfs gemobiliseerd omdat „de enting de bedoeling van den Schepper tegenwerkte". Een Engelsch prediker liet zich zelfs verleiden tot de bewering, dat de kwalen van den armen Job niets anders waren geweest, dan de werking van zijn inenting door den duivel. Men voert casuistiek aan, verspreidt fotografieën van ingeënte kinderen met sterke locale reacties, geeft gevoels argumenten vrije baan, en laat zich als in een politieken strijd verleiden tot onware voorstellingen en valsche argumentatie. Ondanks het zeer te waardeeren werk van statistici en genees kundigen, die zich de moeite gegeven hebben punt voor punt de beweringen der tegenstanders van het nuttig effect der koe pokenting te weerleggen, hebben deze tegenstanders in verschil lende landen steeds meer invloed gekregen en is het hun zelfs hier en daar gelukt bestaande bepalingen onwerkzaam te maken. Dit is o.m. in Engeland geschied, waar de gevolgen daarvan reeds op vrij overtuigende wijze aan den dag getreden zijn. In 1927 werden namelijk in Wales, waar op groote schaal vrijstelling van vaccinatie wordt gegeven, niet minder dan 14.800 gevallen van lichte pokken waargenomen. Tot de beslissing van de overheid over de vraag of de directe of indirecte vaccinedwang moet gehandhaafd worden, doet het 397

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 51