er ten slotte niet toe of de argumenten der tegenstanders steek houdend zijn of niet. Veel meer geldt de overweging of de vaccinatie al dan niet op tegenstand stuit bij een, eenigermate belangrijk, deel der bevolking. Als dit laatste het geval is, heeft men toe te geven. Niets is hopeloozer dan te pogen menschen tegen hun eigen wil voor gevaar te behoeden. Wanneer, zooals in Engeland, de bestaande wet door de met de uitvoering belaste Colleges gesaboteerd wordt, als personen, die hun kinderen niet laten inenten eerst beboet en dan gevangen gezet worden, met het resultaat dat de boete door de vereeniging tegen de vaccinatie betaald wordt en de gevangene na afloop van zijn straftijd in triomf met muziek naar huis wordt gebracht, is het veel beter de bepalingen te herzien, schrijft de Amsterdamsche oud-hoog leeraar Saltet ergens in zijn nu reeds iets verouderde, maar toch nog zeer lezenswaardig handboek over de gezondheidsleer. Voor Nederland is het vraagstuk der pokken (re-) vaccinatie uit een militair-medisch oogpunt bijzonder actuëel geworden door een recente verhandeling van J. P. Bijl in het Militair Geneeskundig Tijdschrift over den bacteriologischen oorlog. Het aantal inentingen tegen pokken is in Nederland in den loop der laatste 20 jaren tot ongeveer een tiende van vroeger verminderd, en elk jaar daalt dit cijfer nog op onrustbarende wijze. Het pokken- virus is dus in de handen van een goedgevaccineerden tegenstander een ideaal bacteriologisch oorlogswapen tegen onshij is zelf immuum terwijl wij in hooge mate vatbaar zijn. Spionnen met besmette zakdoeken in treinen, bioscopen etc. kunnen binnen twee weken beginnende epidemieën veroorzaken. De dislocatie der troepen werkt de verspreiding in de hand en de angst wordt nog vergroot, doordat men op iedere 3000 eerste vaccinaties een geval van encephalitis kan verwachten. In verband hiermee brengt Bijl de alastrimepidemie van 1929 te Rotterdam in herinnering. Op 3 Juni van dat jaar werd de ziekte bij de vrouw van een zeeman vastgesteld (de gevaccineerde kinderen hadden geen last) in October, vier maanden later dus, waren er reeds 300 lijders met 16 sterfgevallen. Een en ander was aanleiding dat zich in kort tijdsbestek lVz millioen menschen lieten vaccineeren en dat zich na 18 Augustus gedurende 8 weken 70 gevallen van encephalitis voordeden. De alastrimepidemie heeft aangetoond wat de vesting Holland in een toekomstigen oorlog mogelijk te wachten staat. Het gevaar van desorganisatie der medische dien sten en van angstpsychoseuitbarstingen bij de massa is onder dergelijke omstandigheden niet denkbeeldig. Het probleem der inenting is in Nederland zoo langzamerhand uitgegroeid tot een veelkoppige Hydra, waarmee de wetgever nu reeds jaren strijdt zonder het monster te kunnen bedwingen. Zooals bekend, werd na een vinnige actie der antivaccinisten bij de wet van 11 Februari 1928, Staatsblad 29, voor den tijd van 398

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 52