416 Was voor eerstgenoemde werkzaamheden de „Général Directeur du Service Géographique" direct ondergeschikt aan den opperbevelhebber, voor die in het achterland verhield hij zich onmiddellijk tot den Minister van Oorlog. Achtereenvolgens werden gedurende den oorlog georganiseerd de „Service des Fabrications d' Optique et de Topographie", de „Service des Expeditions", de „Commission de Géographie" en de „Service et Bureau météorologique militaires". Deze instellingen waarvan sommige ook na den oorlog in de leger - organisatie bleven gehandhaafd hadden in hoofdzaak de volgende taak. De „Service des Fabrications d' Optique et de Topographie" werd opge richt om de troepen te velde te voorzien van de onontbeerlijke observatie instrumenten en topografische apparaten waaraan, zooals hiervoor vermeld, al vlug groot gebrek ontstond. De „Service Géographique" kreeg de controle over alle fabrieken en ateliers van optische instrumenten enz. Om het tekort aan geschoolde instrumentmakers te ondervangen, werden deze van het front teruggeroepen en in de fabrieken tewerk gesteld. Behalve de verstrekking van nieuw werd ook de herstelling van beschadigd materieel verzorgd, terwijl een „Laboratoire centrale d'études et de recherches" werd opgericht om bestaande instrumenten te verbeteren en nieuwe te ontwerpen. De „Service Géographique" plaatste de werkorders en bestellingen, gaf de volgorde van behandeling aan en zorgde voor de verdeeling over de legers. Voorts werden de noodige voorschriften voor de behandeling, de toepas sing en de regeling der versterkte instrumenten opgemaakt en gedis tribueerd. De „Service des Expéditicns" was bestemd om alle transporten van en naar het front van kaarten, instrumenten, benoodigdheden voor de „Groupes de Canevas de tir", gedrukten enz. te verzorgen. De „Commission de Géographie" werd ingesteld om, met medewerking van tal van geleerden, aardrijkskundige- en statistische beschrijvingen aan de staven te verstrekken van mogelijke toekomstige operatiegebieden. Zco verschenen beschrijvingen van Baden, de Rijnprovincie, Nederland1), Hessen, Zwitserland, Westfalen enz. „Le Service et le Bureau météorologique militaires" waren bestemd om de vechtende legers te voorzien van weerberichten en voorspellingen. Het belang van een dergelijken dienst behoeft niet nader te worden betoogd (gasaanvallen, vliegeropdrachten, weersinvloeden voor de artillerie, omstan digheden voor een offensief). Deze dienst werd September 1919 overgegeven aan de „Direction de l'Aéronautique Militaire". Als ten slotte nog vermeld wordt, dat eveneens „Canevas d' ensemble" en „Plans directeurs" voor de Fransche strijdkrachten op het Italiaansche front, bij de expeditie naar de Dardanellen en op het Balkanfront werden vervaardigd en dat voor het samenstellen van overzichtskaarten, het uit zoeken van grenskwesties en het geven van technische adviezen medewerking Werd verleend aan de vredesconferentie te Versailles, dan kan ongetwijfeld worden verklaard, dat schitterend werk van niet te schatten waarde is verricht en dat de „Service Géographique de 1' Armée" onder leiding van den Général Directeur Bourgeois het zijne tot de oneindelijke overwinning der gealliëerden ruimschoots heeft bijgedragen. x) „Notice descriptive et statistique sur les Pays-Bas, 1915, 432 p., 9 planches, par A. Demangeon, L. Gallois et A. Vacher (avec la collaboration du 2e Bureau de 1' Etat-Major pour les Chapitres IV en V)".

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 70