422 V e w n. b ij aanval en verdediging. Aan een artikel van kol. Mainié over bovenvermeld onderwerp in de Revue militaire générale van Febr. '37, ontleenen wij het volgende 1. Grootte der tanks. Men kan niet zeggen, dat men vewn. van een bepaalde tonnage moet aanschaffen. Kvenals men bij een vloot kruisers, torpedobooten enz. heeft, ja zelfs schepen van hetzelfde type van verschillende grootte, evenzoo heeft men zware vewn. van 30 a 60 t., middelbare vewn. van 10 tot 20 t., lichte vewn. van 6 tot 10 t. en zeer lichte vewn. van 2 a 6 t. Elk type heeft op het gevechtsveld zijn eigen taak te vervullen. 2. Uitzicht. Het uitzicht is en blijft slecht en wat men kan zien, wordt door verneveling en stofwolken nog aan het oog onttrokken. Hoe sneller men rijdt, hoe slechter het uitzicht. De wagencdt. zal dan ook in den regel niet in staat zijn om tijdens het rijden vast te stellen, waar hij heen moet hij zal zich op zijn aanvalsobject nauwkeurig moeten oriënteeren voordat hij vertrekt. Hij gaat daar zooveel mogelijk recht op aan, eenigszins laveerend, om aan de uitwerking van anti-tankgeschut te ontsnappen. 3. Snelheid. Door zijn snelheid kan de vew. vlug zijn aanvalsdoel bereiken en zich zoo noodig aan het gevecht onttrekken, maar zij is ook oorzaak dat het gevechtsterrein niet volledig van vijanden wordt gezuiverd en dat afstand ontstaat tusschen de vewn. en de volgende inf. M.b.t. dit laatste merkt S. op, dat vew. en inf. niet te nauw aan elkaar moeten worden verbonden. De vewn. gaan vooruit om een object, dat het voorwaarts gaan der inf. zal storen, te neutraliseeren en wachten dan de inf. weer in, terwijl zij bedoeld object z.v.m. van vijanden zuiveren. Zij maken dus sprongen, zijn nu eens wat meer, dan weer wat minder ver vooruit, doch steeds gereed om de inf. bij te staan. Op deze wijze zal de gemiddelde snelheid op het gevechts veld altijd aanzienlijk beneden de mogelijke snelheid blijven. 4. Vuursteun. Het is altijd noodig „en raison du développement actuel du nombre des armes antichars d'assurer la protection des attaques des blindés par un système de feu destine a les protéger en neutralisant les armes de l'adver- saire". Steun door art. vuur zal gemakkelijker zijn te regelen dan bij een inf. aanval en wel om de volgende redeneneen vew.aanval is door de waarnemers gemakkelijker te volgen dan een aanval van de inf. de radio verbindingen zijn gemakkelijker tot uitvoering te brengen tusschen vewn. en art., dan tusschen inf. en art. 5. Projectiel contra pantser. Men kan aannemen, dat het antitankwapen terwille van mobiliteit en handelbaarheid, spoedig „la limite de sa puissance pratique" heeft bereikt de vew. daarentegen heeft nog groote mogelijkheden voor zich. 6. Bestrijding door art. De art. is in staat om aan stilstaande vewn. (bijv. in een uitgangsopstel ling dan wel vewn., welke op het gevechtsveld voor een ernstige hindernis komen) ernstige verliezen toe te brengen. De uitwerking wordt echter denk beeldig, wanneer de vewn. een normale marschsnelheid kunnen bewaren en in breedte en diepte zijn geëchelonneerd. 7. Bestrijding door vewn. De vew. zelf is een van de beste bestrijdingsmiddelen der vij. vewn. S. gelooft echter niet aan den pantserjager, zooals deze vaak wordt gepropageerd daar deze noodwendig een gedeelte van zijn pantsering zou moeten opof feren, wat S. niet toelaatbaar acht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 76