429 de voorkeur dient te worden gegeven aan mob.bijn. boven halfvaste, bij welke laatste de ook voor haar noodzakelijke stl. verandering te veel tijd kost. Getuigen de vorenstaande artikelen van de opvatting, dat de ld.art. op een hooge trap van volmaaktheid is gekomen, de S. van het in hetzelfde tijdschrift voorkomende artikel Grundsdtzlichei Fragen der Flugabwehr- crganisation is van meening', dat daarmede tevens de grens is bereikt. Indien het afweerwapen gelijken tred wil houden met het aanvalswapen, dienen thans andere wegen te worden ingeslagen invoering van bestuur bare prcjn. met groote dracht, van zin. met grooter vermogen en van richtmiddelen, welke reageeren op de door de vlgn. uitgestraalde electro- magnetische golven, licht- en warmtestralen. Pogingen, in deze richting ondernomen, hebben volgens kol. Nagel in Horchgerate (M.W. 31) tot nu toe weinig resultaten opgeleverd. S. geeft een overzicht van de thans bestaande, op het geluidprincipe gebaseerde, instrumenten. Hij wijst daarbij op de ongunstige beïnvloeding door weers omstandigheden aan de opvoering van vliegsr.elheden is niet tegemoet te komen, daar de snelheid van het geluid constant is. Den grooten invloed van de opvoering van vliegsnelheden zal men ook ontwaren, door in de op tlz. 52 en 56 van Het gebruik van zoeklichten tegen luchtdoelen (Kroes,Luchtmacht, vu.) gegeven voorbeelden de vliegsnelheden van 210 en 252 km/u te vervangen door een van 300 km/u en de daarna verkregen uitkomsten te vergelijken met die, welke door S. zijn verkregen. Zoo zullen zin. instede van op 5 op 8 km vóór het ld.geschut moeten staan Sch. Landsverdediging. In „The Straits Budget" (Singapore) van 18 Maart j.l. komt een artikel voor, getiteld„How air-attack might threaten naval basenaar aanleiding van beschouwingen van Air Commodore L. E. O. Charlton in „The United Service Review" betreffende de verdediging van de vlootbasis Singapore. S. wijst op de noodzakelijkheid, dat een vlootbasis strategisch zoowel als tactisch onaantastbaar is. M.h.o. op eerstgenoemden eisch wordt de aandacht gevestigd op de uiterst belangrijke gevolgen, welke een eventueele doorgraving van de landengte van Kra in Siameesch Malakka, door aanleg van het in de Engelsche pers zoo becritiseerde Kra-kanaal, voor de defensie van Singapore zou hebben. Een eventueel totstandkomen van dit kanaal, waarvan de uitvoering volgens berichten grootondeels gefinancierd zou worden met Japansch kapitaal, verontrust de Engelschen zeer, temeer, daar er volgens de jongste verklaringen in het Britsche Parlement geruchten gaan, dat de mogelijkheid van uitvoering niet meer zoo ver in het verschiet liggend moet worden geacht als men aanvankelijk vermeende. Door den aanleg van het Kra-kanaal wordt een reehtstreeksche scheepvaartverbinding tot stand gebracht tusschen de Golf van Siam en de Golf van Bengalen één blik op de kaart is voldoende om duidelijk te maken, dat alsdan aan de domineerende plaats, welke Singapore thans als vlootoperatiebasis in neemt, in belangrijke mate afbreuk wordt gedaan. Doch ook in tactisch opzicht dient de vlootbasis Singapore onaantastbaar te zijn, zoowel tegen aanvallen van de landzijde, als uit zee en uit de lucht. Omtrent de mogelijkheid van een doeltreffende bestrijding van aanvallen uit zee door zeestrijdkrachten en landingstroepen, voelt men zich mede op grond van de ervaringen, welke tijdens de jongste gecombineerde manoeuvres van vloot, leger en luchtmacht in dit opzicht zijn opgedaan w;l gerustopmerkelijk is de groote waarde, welke men hecht aan een offensief gebruik van bombardementsvliegtuigen bij de verdediging in feite kustverdediging tegen een actie uit zee.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 83