431 1936, nr.808, afd. Kabinet, betr. Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming. Voor een en ander wordt verwezen naar de tijdschriftover zichten in de vorige afleveringen van het I.M.T. Alarm! LuchtgevaarHoe kan ik mij beveiligen? door Dr. A. L. W. de Gee, die achtereenvolgens beknopt behandelt: a. Dreigt er voor Nederlang oorlogsgevaar b. Dreigt er in Nederland luchtgevaar S. komt tot de juiste conclusie, dat een aanvaller zal trachten de objecten, welke van belang zijn voor de landsverdediging te vernielen, aangezien hij daardoor de geheele militaire en civiele organisatie in de war stuurtde overweging, dat bij de pogingen om dit te bereiken ook burgers getroffen kunnen worden zal geen motief zijn om een voorgenomen luchtbombardement na te laten. c. Wat omvat luchtgevaar S. behandelt achtereenvolgens zeer beknopt het luchtbombardement (dag en nacht-bombardement) en de bommen. d. Luchtafweer en luchtbescherming. De actieve- en passieve bescherming worden in beschouwing gènomen. S. geeft aan, dat samenwerking tus- schen de verschillende gemeenten absoluut noodig is en dat in dit opzicht oefeningen in grooter verband zeer nuttig zijn. e. Taak en organisatie van een luchtbeschermingsdienst. Individueele beschermingsmiddelen tegen gasgevaar. g. Collectieve bescherming tegen gasgevaar. De hoofdstukken e tot en met g hoewel zeer lezenswaardig bieden ons geen nieuws. Tenslotte behandelt S. de luchtbescherming in huis, de open bare schuilplaatsen bij luchtgevaar, terwijl hij zijn werkje besluit met een beknopte samenvatting van hetgeen nu (in vredestijd) moet geschieden, wat te doen valt in tijden van oorlogsgevaar en hetgeen moet gebeuren bij luchtalarm. Brandbommen, hun samenstelling en werking, middelen tot blussching, eerste hulp bij verwonding, voor den luchtbeschermingsdienst in de ge meente Etten-Leur samengesteld door Burgemeester H. A. L. Hamilton. S. geeft aan, dat de thans bekende zeer werkzame brandbom feitelijk een nieuw wetenschappelijk strijdmiddel is uit den na oorlogstijd. Uit het be- studeeren van de literatuur is hij tot de conclusie gekomen, dat in een nieuwen oorlog in hoofdzaak rekening moet worden gehouden met brand stichting op groote schaal door lichte maar hevig werkende z.g. strooibrand- bommen. Deze bommen zijn naar gewicht en vorm zoó samengesteld, dat zij bij strooiïng uit een vliegtuig nog juist de dakbedekking van een huis doorslaat om dan neer te komen op den zolder en daar, waar meestal veel rommel is opgeborgen, brand te stichten. De zolders moeten dan ook zoo veel mogelijk brandvrij worden gemaakt. Ook in Indië mag hieraan wel gedacht worden (toko's S. behandelt daarna de voornaamste brandstichtende stoffen en bommen Phosphor. Phosphorbommen zijn gevuld met in zwavelkoolstof opgeloste witte of gele zeer giftige phosphor. Het mengsel brandt gedurende 5 minu ten met heldere licht roode vlammen onder vorming van karakteristieke dikke, witte dampen met stekenden verstikkenden reuk, waarbij brandende phosphordeeltjes naar alle zijden wegspatten. Bij blussching gasmasker op niet blusschen met water nat zand dekt eenigszins af kopersulfaat oplos sing 5 wordt als bluschmiddel aanbevolen. Eerste hulp bij verwonding kleedingstukken direct verwijderen zich nog op de huid bevindende phos phor door heet water verwijderen of onmiddellijk het getroffen lichaams deel bedekken met compressen met 2.5 kopersulfaatoplossingeerst echter

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 85