432 wond uitspoelen (teneinde phosphcrzuur te verwijderen) met een 5 soda- of natriumcarbonaat oplossing geen blaren openmaken. Thermiet temperatuur 2 a 3000°. Bij blussching gasmasker op blusschen met droog zand. Eerste hulp bij verwonding door brandend thermietom slagen met een oplossing van 10 gr pikrinezuur in 80 gr alcohol op 1000 gr water, of als dit niet beschikbaar is, met boorwater geen blaren open maken. Electron. De sterkste der bekende brandverwekkers is een legering van aluminium en magnesium wordt gebruikt in de z.g. strooibommen tem peratuur 2 a 3000° gewicht bom V2 5 kgblusschen is moeilijk, het beste is afdekken met droog zand beter nog de bom bedekken met droog zand, op een schop nemen en naar buiten dragen. Eerste hulp als tij thermiet. Tenslotte geeft de burgemeester eenige voorschriften voor brandweer patrouilles. De nadruk wordt gelegd op het nimmer alleen binnen gaan van brandende en/of vergaste woningen. Bij het werkje is gevoegd een staat, gevende bijzonderheden omtrent de meest gebruikte strijdgassen (opgenomen zijn de tranenverwekkende, niezenverwekkende, verstikkende en blaartrek kende gassen)Aangegeven zijn verder de -naam van het gas, de formule, kleur, reuk, detector, wijze van gebruik, te nemen voorzorgs- of bescher mingsmaatregelen, verschijnselen der gasvergiftiging, de behandeling der gaszieken, kunstmatige ademhaling of zuurstof inademen, al of niet ader laten, het vervoer der gaszieken, het onschadelijk maken der strijdgassen. Het werkje wordt ter lezing aanbevolen. Air Raid Precautions, Handboek Nr. 6 (air raid precautions in factories and business premises) geeft algemeene richtlijnen betr. bescherming vcor bedrijven, fabrieken, kantoren enz., welke door de diverse bedrijfsleiders nader moeten worden uitgewerkt vcor de voor ieder bedrijf verschillende bijzondere omstandigheden. Uiteraard zijn onderling overleg alsmede overleg met de leiders van de locale luchtbeschermingsdiensten noodzakelijk. In de handleiding wordt de hoop uitgesproken, dat men een beperkt aantal personen van de bedrijven tot instructeur zal kunnen opleiden aan een gasschool. In Engeland beschikt men blijkbaar over 3 soorten gasmaskers 1. Service respirator (bij het leger in gebruik), 2. Civilian Duty respirator (o.a. voor actief aan de luchtbescherming deel nemende personen), 3. Civilian respirator (voor de burgerbevolking), welke in oorlogstijd kos teloos verstrekt wordt aan personen in streken, blootgesteld aan luchtaanvallen. N.B. Deze laatste regeling lijkt ons in beginsel minder juist. De bevolking moet naar onze meening zelf gasmaskers aanschaffen. Wel zal var. Regee- ringswege er voor gezorgd moeten worden, dat deze gasmaskers aan bepaalde eischen voldoen en tegen billijken prijs verkrijgbaar worden gesteld. Wanneer men deze ook nog kosteloos ter beschikking stelt, gaat het zelfbeschermings idee en het verantwoordelijkheidsgevoel bij de bevolking verloren. Wel zal de Regeering de aanschaffing van de maskers dcor de burgerbevolking in vredestijd zooveel mogelijk moeten aanmoedigen. Eventueel kan van overheidswege een reserve-voorraad voor noodgevallen worden cpgelegd. Ook voor het perscneel, dat in schuilplaatsen bescherming kan vinden, wordt op gasmaskers gerekend. Als collectieve beschermingsmaatregel wordt, naast het bouwen van schuilplaatsen, het naar huis sturen van de arbeiders bij luchtalarm genoemd, ingeval er onvoldoende schuilruimte bij een bedrijf aanwezig mocht zijn. Daarbij wordt in de har.leiding echter direct-aangeteekend, dat men daarvoor niet meer dan hoogstens 10 miuten tijd zal hebben en dat er voor meet worden gezorgd, dat deze menschen bij het naar huis gaan niet door het

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 86