433 luchtbombardement overvallen worden in overvolle treinen, trams, auto bussen er.z. Alleen de arbeiders, die vlak bij het betrokken bedrijf wonen zouden dus daarvoor in aanmerking komen en dan rijst nog de vraag in hceverre deze menschen thuis veiliger zijn. Naar onze meening is deze maatregel niet voor uitvoering vatbaar. Er volgen nog gegevens 1. aangenomen wordt, dat 1 op de 20 arbeiders geoefend moet zijn in eerste hulp of gasbeschermingsmaatregelen per 1000 arbeiders wordt 1 ontsmettingsploeg van 6 man voldoende geacht. Een dergelijke ploeg heeft 2 uur noodig om een strook, die getroffen is door één 25 kg mos terdgasbom, te ontsmetten 2. een brandbom van 1 kg wordt tegengehouden door een gewapend beton- dak van 12 cm dikte 3. nuttige schema's van te nemen maatregelen. Niettegenstaande wij voor Indië omtrent enkele punten een andere meening zijn toegedaan is dit handboek, alles bijeen genomen, een zeer aanbevelens waardig werkje. Luftschutz in Bildern door Dr. Ing. E. Kurt Knipfer en Kapitanleutnant Werner Burkhardt. Behandeld worden (in woord en beeld) achtereenvolgens: de invoering van de luchtbescherming, de actieve bestrijding van vijandelijke vliegtuigen en alles wat met de organisatie van de luchtbescherming samenhangt. Een lezenswaardig werkte, o.i. geschikt om na omwerking en aanvulling voor Indië te worden gebruikt. Luchtgevaar Januari 1937. In een voorwoord wijst de Voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voer Luchtbescherming op de alleszins gelukkige oplossing, dat het tijdschrift „Luchtgevaar" van 1 Januari 1937 af als officieel studieorgaan van de N.V.L. zal verschijnen. Met behoud van zijn taak als studieorgaan voor allen, die in het algemeen belangstelling voor luchtbeschermingsvraagstukken hebben, zal het tijdschrift thans ook als studieorgaan dienen voor hen, die in de afdeelingen der N.V.L. een leidende functie zullen gaan innemen, hetgeen ongetwijfeld bevorderlijk zal zijn voor een goed inzicht in de beide, elkaar aanvullende vormen van luchtbescherming, de bescherming van overheidswege en de zelfbescherming. In een kort artikel behandelt de medicus Jac Creyghton (geen onbekende naam op luchtbeschermingsgebied) „de geneeskundige dienst en gasbescher- ming". S. beschouwt de vraag„welke plaats neemt de gasbescherming in bij den geneeskundigen dienst" uit twee gezichtshoeken. Naast de vraag welke maatregelen zijn dienst dient te moeten nemen om zichzelf tegen het gasgevaar te beschermen, komt de vraag welke slachtoffers het gas zal maken, slachtoffers die de hulp van zijn dienst komen inroepen. Ir. een artikel „een stem uit de practijk" geeft Ir. C. J. Osterholt te kennen, dat men in Nederland al is men ook op den goeden weg nog zeer vele moeilijkheden te overwinnen heeft. Hij wijst o.a. op het groote aantal actieve medewerkers dat noodig is, dat die medewerkers moeten worden opgeleid en dat de bevolking te weinig medewerkt, (volgens S. te wijten aan de omstandigheid, dat men het noodige contact met de bevolking mist)Om contact te kunnen bereiken is geld noodig en dat ontbreekt. Het is daarom dringend noodig, dat het Rijk fondsen toestaat, meer dan tot nu toe het geval is. Het werkt volgens schrijver ontmoedigend, dat de wet Rijkssteun belooft aan de gemeenten, die alleen voor gasmaskers 800.000.-beteekent, maar dat op de begrooting slechts 50.000.is uitgetrokken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 87