434 „Ter overpeinzing". In het Engelsche Parlement werd de vraag gesteld „Ik heb vernomen, dat de Regeering 30.000.000 gasmaskers gaat vervaardigen, terwijl de kans op nieuwe gassen, die de maskerfilters waardeloos maken, groot is". Van Regeeringswege werd de gedachte aan nieuwe strijdgassen verworpen, als zijnde een sprookje. Men bewijst de bevolking met zulke berichten geen dienst. De Regeering deelde verder mede, dat het vraag stuk van de verdeeling en opbewaring reeds onder de oogen was gezien. De maskers zouden eerst worden verstrekt wanneer zulks noodig mocht zijn. Buitenlandsch nieuws. 12 Januari 1937 werd te Blackburne door den onderstaatssecretaris van Binnenlandsche Zaken in Engeland de fabriek voor gasmaskers geopend, welke in staat is 500.000 maskers voor de burgerbevolking per week te vervaardigen. Ir. Zwitserland betaalt de Bondsregeering 20 van de bouwkosten, welke door de kantons en gemeenten voor het bouwen van openbare schuilplaatsen, voor de hulporganisaties en noodziekenhuizen worden uitgegeven. Aan door particulieren uitgevoerde beschermingsmaatregelen in eigen woning draagt de Bond 10 bij, mits het kanton en de gemeente ieder eveneens 10 bijdragen en het te subsidieeren object binnen een gevarenkring ligt. In Zwitserland is de totale verduistering normaal. Aangezien de totale verduistering van langen duur kan zijn, wordt veel aandacht besteed aan het maken van lichtsluizen bij winkels en fabrieken. In Frankrijk zal alles, wat tot de luchtverdediging en luchtbescherming behoort, tot nu toe voor gedeelten ressorteerend onder de Ministeries van Oorlog, Luchtvaart en Binnenlandsche Zaken, onder centrale leiding van het Ministerie van Luchtvaart gebracht worden. De luchtbeschermingsoefening op 16 October 1936 te Parijs gehouden, gaf aanleiding tot de volgende opmerkingen a. alarmeering onvoldoende (te zwak). Wel opmerkelijk, dat dit bij vrij wel alle oefeningen de eerste opmerking is (er waren 70 sirenes, waar van er 5 niet werkten) b. verduistering vrij goed nog te langzaam c. de blindeering van autolantaams met blauw doek was onvoldoende d. de schuilkelders werden niet gebruikt, blijkbaar, omdat hun aantal on voldoende was. In Tsjechoslowakye is men van plan voor de financiering van de bescher mingsmaatregelen voor de burgerbevolking, volgens den huurmaatstaf een belasting van de huiseigenaren te innen. In Hamburg is in November 1936 een luchtbeschermingstentoonstelling gehouden. Bij de opening verklaarde de president van den Reichsluftschutz- bund, dat deze bond thans 11.000.000 leden en 350.000 functionarissen telt. De tentoonstelling was buitengewoon goed georganiseerd, o.a. zag men er den geneeskundigen dienst en den ontsmettingsdienst practisch werken. Bij verschillende verduisteringsoefeningen in Duitschland werd de onder vinding opgedaan, dat sirenengeloei niet boven het stadslawaai uitkomt. Men stelt nu op verscheidene plaatsen sirenes op, welke uit een centraal punt bediend worden. Bovendien laat men nog politiesirenenwagens volgens een vast plan rondrijden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 88