niet de sterke figuur om de nieuwe grondwet van 1852 met kracht te doen eerbiedigen. Tqr tegemoetkoming aan de van vele zijden geuite grieven meende hij door materiaele verbete ringen genezing te kunnen brengende boer verrijkte zich, de bourgeois leefde in luxe, de steden werden uitgebouwd, Paris werd een wereldwonder, in 1867 was er een wereldtentoonstel ling 3) Maar inmiddels werd het leger ondermijnd in geest en tucht, nam de veilheid der pers ongehoorde afmetingen aan, wer den geestelijkheid en rechtspraak beleedigd, ontaardden publieke bijeenkomsten in ware Saturnaliën. Het Keizerrijk Vorderde alleen de naam niet reeds gedachten aan kracht, rechtvaardigheid en moreele grootheid NAPOLEON III, die na Königgratz den naderenden oorlog met zekerheid verwachtte, stelde zijn zwakke krachten aan het werk om de weerkracht te verbeteren en Frankrijk ook militair sterk te maken. Een commissie, onder zijne leiding, en gevormd door de ministers, de maarschalken en enkele generaals, verwierp echter zijn reorganisatieplannen maarschalken en generaals pro, parlementaire ministers contraen de Keizer had niet de kracht om de noodzakelijke verbeteringen toch door te voeren, hoe zeer hij die ook noodig' achtte. In het parlement voerden de revolu- tionnairen het hoogste woord hun leider, Jules Favre, oordeelde: Zijn partijgenoot Pelletan meende „Le militarisme est la plaie de l'époquenous voulons une armée qui n'en soit pas une." etc. etc. De gevolgen bleven niet uit de soldaten, het menschenmate- riaal, waren goedde bewapening van het leger deels goed (inf.) deels verouderd (art.) de uitrusting onvoldoendde troepenaanvoering tot en met den reg. C. goed de hoogere leiding slechtde oorlogsvoorbereiding abominabel. 354 „Les hommes spéciaux sont de mauvais juges, car ils sacrifient tout a un point de vue spécial, et ils oublient trop par quelle force supérieure la France serait défendue si jamais elle était au moment du danger Nos véritables alliés sont les idéés, c'est la justice, c'est la sagesse La nation la plus puissante est celle qui peut désarmer. Done, au lieu d'augmenter nos forces, rap- prochons-nous sans cesse du désarmement2) 1) Het tegenwoordige „front populaire" tracht de binnenlandsche rust en de buitenlandsche vrede al op overeenkomstige wijze te vinden geld, geld, loonsverhooging, corruptie, stakingen, propaganda voor de leuze „hoe ver dien ik het meest en werk ik het minst", gebrek aan eerbied voor het gezag, zelfs de wereldtentoonstelling 1937 maakt het beeld verder volledigRevo luties Die van 1830, die van 1848 met de beruchte woorden van Ledru -Rollin„je suis leur chef, il faut bien que je les suive", die van 1870 van Favre, die van Blum? 't Is altijd dezelfde reeks: bourgeoisie, demo cratie, demagogie, revolutie 2) Woorden van Jules Favre, die in de ure des gevaars voor Bismarck heete tranen snikte

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 8