438 voor de bombardementsafdeelingen van 10 tot 12. voor de verkenningsafdeelingen tot 18 voor de afdeelingen vliegbooten van 4 tot 6. Marine Blad Dec. 1936. Singapore, (zie ook I.M.T. 1936 Nr. 8 blz. 783) Voor de verbetering van de vliegbasis te Seletar is een bedrag van 710.000 uitgetrokken, voor den aanleg van een vliegveld bij Tengah 70.000 benevens 280.000 voor den bouw van de noodige gebouwen, hangars enz. Tenslotte is voor het derde vliegveld (bij S.) een bedrag uitgetrokken van 150.000 terwijl bij Tg. Rhu accomodatie komt vcor de vrijwillige luchtmacht van de Straits Settlements. Formosa. Het vliegveld bij Takushan op Formosa is gereed gekomen. v. d. E. Geneeskundige dienst. Medizinische Klinik, 12 M'drz 1937, nr. 11. „Ueber die Wirkung hoher Beschleunigungen und Fliehkrafte auf dem Menschen" door v. Dierings- hofen. In tegenstelling met de meeste andere studiën op het gebied der aërophy- siologie, werden deze onderzoekingen in het vliegtuig gedaan, waarbij verslaggever tegelijkertijd piloot en experimentator was. De geweldige snelheden, welke met de nieuwe vliegtuigtypen kunnen worden bereikt, hebben het probleem der uitwerking van groote versnellingen op het organisme van den vlieger in het centrum der belangstelling geplaatst. Bij snelheden van 500 tot 700 km p/u treden bij het maken van bochten met een straal van 300500 m centrifugaalkrachten op, welke 78 maal zoo groot zijn als de zwaartekracht. Volgens hen, die zich vroeger met dit vraagstuk hebben beziggehouden, zouden wanneer de inwerking van dergelijke enorme krachten op het menschelijk organisme gedurende verscheidene seconden aanhoudt, gezichtsstoornissen (zwart worden voor de oogen), duizeligheid en eventueel verlies van bewustzijn, met de nood lottige gevolgen van dien, kunnen optreden. v. D's proeven nu hebben aangetoond, dat door het aannemen van een geschikte houding (hurkhouding) en het aanspannen der buikpers zooals dat bij de proef van Valsalva geschiedt, het optreden van gezichts- c.q. bewustzijnsstoornissen in niet geringe mate kan worden vertraagd. Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde, 13 Maart 1937, nr. 11. „Bestrijding der pokken in Frankrijk". Het vaccinatievraagstuk in Nederland verkeert momenteel in een crisis stadium en velen zullen met spanning de uiteindelijke beslissing der Reg'eering tegemoet zien een nieuwe wettelijke regeling der vaccinatie of niets. De moeilijkheden, welke Nederland thans doormaakt, doen als vanzelf bij ons de belangstelling groeien voor het vaccinatieprobleem, zooals dat zich in den loop der jaren in andere landen heeft ontwikkeld. Zoo bijv. in Frankrijk, waar men ongetwijfeld evenzeer op zijn vrijheid gesteld is als bij ons, en dat desondanks de wet van 1902 steeds krachtiger handhaaft. De geregelde jaarlijksche openbaarmaking der uitvoerige vaccinatierapporten, door de Académie des Sciences aan den Minister uitgebracht, draagt daar zeker in niet geringe mate toe bij slordige departementale administratie, eigenwijze burgemeesters en trage ambtenarij worden daarin niet gespaard.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 92