439 Op deze wijze rangschikt Frankrijk zich binnen de orde der behoorlijk gevaccineerde Europeesehe landen. Deelen wij ter vergelijking met Nederland de Fransche cijfers door 5, dan staan gemiddeld tegenover 22.000 Neder - landsche (her-)inentingen per jaar, er ruim 280.000 Fransche waarlijk geen gering verschil Verslag der Algemeene Vergadering van de Vereeniging Het Neder- landsche Rcode Kruis" gehouden op Vrijdag 12 Juni 1936, in de Aula van de Philips Fabrieken te Eindhoven. In dit verslag wordt naast tal van andere belangwekkende kwesties in het kort gewag gemaakt van alles wat sinds 1934 in Nederlandseh-Indië door het Roede Kruis in stagen arbeid is tot stand gebracht. De laatste twee verslagen der verrichtingen van het Centraal Comité voor Neder- landsch-Indië leggen daarvan een welsprekende getuigenis af. In het jaarverslag over 1934 wordt melding gemaakt van „de gelukkige wending, welke gekomen is in de behartiging van de Roode Kruis be langen", terwijl dat over 1935 met voldoening constateert dat het Roode Kruis in Nederlandsch-Indië „zijn bescheiden teruggetrokken plaats heeft verlaten om met voortdurenden aandrang en onvermoeiden ijver te streven naar steeds verdere uitbreiding van het ledental en vergrooting van de bekendheid met zijn streven or.der alle lagen der bevolking". Hulde wordt gebracht aan de Heeren Dr. J. W. Meijer Ranneft, Dr. P. Peverelli en Mr. J. G. A. ten Siethcff voor het vele dat door hen in het belang der vereeniging is verricht Ten slotte wordt gewezen op het buitengewoon aangename karakter, dat de betrekkingen tusschen het Centraal Comité en het Hoofdbestuur der Moedervereeniging dragen, hetgeen o.a. is gebleken bij de uitzending der Nederlandsche Roode Kruis Ambulance naar Ethiopië. S. 7. VAN HET WERELDTOONEEL. Zoowel op internationaal als op nationaal gebied vertoonde de wereld in de maand April een onrustig beeld. Het bekend worden van de kosten, voortvloeiende uit de herbewapening, waaraan zelfs de vredelievendste landen niet ontkomen, en van de wijze, waarop deze gelden zullen worden gevonden, hebben vooral in Am., Fr. en Eng. een spanning doen ontstaan, welke door de aldaar uitgebroken stakingen en den in vele landen plaats hebbenden partijstrijd is vergroot. Waren het tot nu toe vooral Fr. en O., die onder de gevolgen daarvan hadden te lijden, in de afgeloopen maand was zulks eveneens het geval in België en Hongarije, waar de regeering sinds de in Maart ter nauwernood verijdelde staatsgreep bijzonder op haar hoede is. In Roemenië wekte de vervallenverklaring van prins Nicolaas (officieel wegens diens morganatisch huwelijk) groote beroering onder de uiterst rechtsche partijen, waarin hij een voorname rol schijnt te hebben gespeeld. Ook Rusland vroeg onze belangstelling door de aldaar plaats hebbende zuiveringsactie wel is de wereld zoo zoetjes aan gewend geraakt aan deze acties en monsterprocessen, doch thans gaat het tegen voor korten tijd leidende persoonlijkheden in de Gepoe. De afschaffing van vrouwenbataljons, de uitdrijving van politieke commissarissen uit leger en vloot en de van legerzijde gestelde eisch tot afschaffing van de zelfstandige Gepoe-troepen alsmede het leggen van de opperste legerleiding in handen van militairen in stede van politieke commissarissen, wekken den indruk, dat de Sovjet weermacht tot normaler verhoudingen en opvattingen terugkeert.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 93