441 Zijn de controlemaatregelen thans in werking gesteld, geen der bij de non-interventie conferentie hetrokken mogendheden schijnt er momenteel veel voor te voelen, het volgende probleem, dat van de terugzending der in Sp. aanwezige vrijwilligers, aan te snijden. Er werd althans weinig over gehoord, hetgeen wellicht zijn oorzaak vindt in het feit, dat de diplomaten in April of te Montreux aanwezig waren voor het voeren van besprekingen over de opheffing van de extraterritoriale rechten in Egypte een volgende stap naar de zelfstandig wording van dit land, dat reeds toelating tot den Volkenbond verzocht öf op reis waren voor het houden van een der vele conferenties, welke in deze maand plaats hadden. Deze hadden voornamelijk betrekking op de verhoudingen in het Donaubekken en Z.O. Europa en leidden er toe, dat O. zich nauwer aansloot bij de „verticale as" Rome —Berlijn (waardoor de „horizontale as" ParijsPraagMoskou is ver broken), dat r.og slechts Tsj.Sl. geheel aan de zijde staat van Fr., dat de betrekkingen tusschen Fr. en Polen aanmerkelijk schijnen te zijn bekoeld, dat Roemenië en Joegoslavië zich, evenals de andere Balkanlar.den meer en meer oriënteeren op het H.-O.-It. blok en dat de restauratie van de Habsburgers vocrloopig van de baan is. Eng. en Fr. ontsloegen België van de verplichtingen, voortvloeiende uit het Locarno-verdragduidelijk bleek echter de vrees, dat B. zich thans door tweezijdige verdragen zal binden blijkbaar voelt men aan de Eng. zijde meer voor een meerzijdig Rijnlandpact, doch dit is minder naar den smaak van Hitier. Laatstgencemde heeft in zijn bespreking met Lansbury, die reeds met pres. Roosevelt en de Eng., Fr. en Belg. regeeringen overleg pleegde over het houden van een conferentie over wegneming van economische oorzaken van den oorlog, een toeschietelijkheid betoond, welke, gepaard aan minder belangrijke feiten, den indruk vestigt, dat er een kentering aanstaande is in de D. politiek van afzijdigheid t.a.v. internationale samenwerking. Sch. 8. UIT DE PERS. SINGAPORE ALS VLOOTBASIS. De Britsche strijdkrachten in het Oosten. Volgens een telegram uit Londen aan de Straits Times achten marine deskundigen het thans een uitgemaakte zaak dat Groot-Brittannië niet alleen in de Atlantische Oceaan een machtige vloot zal stationneeren, doch ook in het Verre Oosten. Aanleiding tot die opvatting is een recente verklaring van sir Samuel Hoare, den eersten lord der Admiraliteit, in het Lagerhuis aangaande een „twee halfronden"-standaard der Britsche vloot. Men neemt nu als vrij zeker aan, dat de voornaamste bases van het nieuwe eskader voor het Verre Oosten Singapore en Hong Kong zullen zijn, terwijl Colombo en Port Darwin en wellicht ook Sydney en Fremantle (Australië) en Auckland (Nieuw-Zeeland) als secundaire bases zullen worden ingericht. De sterkte van deze toekomstige vloot zal waarschijnlijk zijn 5 slagschepen, 2 vliegkampschepen, 10 kruisers, 24 destroyers, 18 onderzeeërs, 4 moederschepen voor onderzeeërs, 1 schip voor herstellingen, 12 mijnenvegers, 12 kanonneerbooten en 6 mijnenleggers. De kosten voor de samenstelling van deze vloot zullen niet minder dan 70 millioen en het jaarlijksche onderhoud 12 millioen pond sterling bedragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 95