539 Luchtbescherming. Proeven met overdrukmaskers. In de laatste helft van 1936 hebben enkele interessante demonstraties plaats gehad met z.g. overdrukgasmaskers (van de firma G. L. Loos te Amsterdam), welke de aandacht verdienen. De proeven hebben gunstige resultaten opgeleverd en de overdrukgasmaskers zullen wellicht in de toekomst van belang zijn o.a. voor ziekenhuizen. Het brengen van overdruk van zuivere lucht binnen het masker heeft dit groote voordeel, dat o.a. kinderen, zieken enz. niet door ademnood worden gekweld en de bescher ming dus zonder oefening gemakkelijk kan worden verkregen. Air Raid Precautions, Handbook nr. 7. Anti-gas precautions for Merchant shipping. In dit handboekje worden de maatregelen aangegeven, welke moeten worden getroffen aan boord van met gas besmette schepen. Het personeel is aan boord geheel op zichzelf aangewezen en moet dus met de te nemen maatregelen op de hoogte zijn. In de verschillende havens moet een speciaal daartoe opgeleid ambtenaar aanwezig zijn met het noodige personeel en materieel om den toestand van binnenkomende en vertrekkende schepen met hunne ladingen te controleeren. Hoewel in dit boekje weinig nieuws staat, is het toch van belang, omdat nog eens de aandacht valt op de moeilijkheid en veelzijdigheid van het luchtbeschermingsvraagstuk voor groote havenemplacementen (immers opslagplaatsen van de meest verschil lende ook brandbare goederen, spoorwegemplacement, ligplaats schepen, los- en laadbedrijf, centrales, enz.). Luchtgevaar 1937, nr. 2. Overheid en schuilplaatsen door A. Burgdorfjer. De strekking van dit artikel is, dat de Overheid de verplichting kan opleggen, bij nieuwbouw of verbouwing, in daartoe geëigende gebouwen schuilplaatsen in te richten, die voor openbare schuilplaatsen zijn bestemd. Aangezien volgens de in de Ned. Woningwet nieuw ingelaschte bepalin gen de Burgemeesters en Wethouders verplicht zijn om de z.g. bouwaan- vragen, betrekking hebbende op gebouwen, waarvan het grondoppervlak de gestelde grenzen overschrijdt, ter kennisneming te zenden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, krijgt deze dus kennis van het stichten of wijzigen van alle belangrijke gebouwen. Voorts geeft S. in dit artikel aan hoe door de gemeentelijke Overheid op verschillende wijzen de bouw van schuilplaatsen kan worden bevorderd, nml. door a. zelf het voorbeeld te geven en in alle door haar te stichten gebouwen met de eischen van de luchtbescherming rekening te houden en in reeds bestaande gebouwen, welke zich daartoe leenen, schuilplaatsen in te richten Nooten behoorende bij blz. 538. 3) 1750 vlgn. voor het moederland, 423 voor overzee en 357 voor de vloot. (L.W. 1937 nr. 1). 2) Opmerkelijk is, dat de Piaggio P 32 en de Cant.Z 1011 geen mitrn. in den neus hebben. Blijkbaar acht men voor snelle toestellen jageraanvallen van voren niet gevaarlijk. Verder valt op te merken, dat nog veel ht.con- structie wordt toegepast. De Piaggio P 32, de Cant.Z 1011 en de Savoia S 97-B zijn geheel van ht. 3) Als lange afstandsverkenner met extra benzinetanks. Tevens troepentransportvlg. Kan als zoodanig 24 volledig bewapende mn. vervoeren. Totaal vlieggew. bedraagt 8600 kg. Geheel metaalbouw.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 102