544 Landsverdediging. Zukunjtsphantasie door Mj. Eggebrecht (D.W. Dec. 1936, nr. 49). Onder dezen titel behandelt S. de mogelijkheden, waarvoor men in een toekom- stigen oorlog zal kunnen komen te staan. S. vraagt zich af, of m.h.o. op de huidige snelle ontwikkeling van het luchttransportwezen en de valscherm techniek, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen om steeds grootere, zelfs uit verschillende wapens bestaande, troepenverbanden met bijbehoorend materieel door de lucht te vervoeren en op elke gewilde plaats met val schermen neer te laten, daardoor niet een toekomstige oorlog op een geheel nieuwe basis zal geschoeid zijn, waardoor de grondbeginselen voor de landsverdediging eveneens grondig zullen dienen te worden herzien. Immers, als gevolg van het bovenstaande is voor elk land de lucht de open flank geworden. Met de middelen, waarover de huidige techniek beschikt, is het ondoenlijk deze flank op doelmatige wijze te dekkende grensversterkingen hebben in het onderhavige geval haar dekkende waarde verloren, terwijl de ontwikkeling van de vliegtuigtechniek het mogelijk maakt, dat zware meermotorige transportvliegtuigen een zoodanig hoog plafond bereiken, dat zij practisch buiten het bereik van de luchtdoelbe strijdingsmiddelen op den grond, hun lasten kunnen vervoeren tot in het hart des lands van den tegenstander. S. licht e.e.a. toe met een drietal voorbeelden, welke in het kort samengevat als volgt luiden a. De grensversterking van den tegenstander is zoodanig, dat van een doorbrekingspoging met grondstrijdkrachten weinig resultaten zijn te ver wachten. In eigen land staan bij het uitbreken van het conflict, om de gedachten te bepalen, 1000 transportvlgn. (koerssnelheid 300 km/uur; bij voorkeur autogirovlgn.) tot opstijgen gereed op ca. 100 km achter de landsgrens. Elk vlg. kan vervoeren 20 met geweer of lichte mitr. gewapende manschappen, of een licht veldkanon, c.q. mijnenwerper, met bediening. Andere, daartoe bijzonder ingerichte vlgn. vervoeren een lichten vechtwagen of tractor met bedieningspersoneel. Aldus kan een speciaal georganiseerde inf.divisie met lichte art. en lichte gemechaniseerde eenheden op zeer snelle wijze door de lucht worden vervoerd en op een daartoe geëigend terrein in de nabijheid van industrie-centra, of andere, voor de oorlogvoering vitale, objecten in het hart des lands van den tegenstander worden neergelaten, deels d.m.v. valschermen (de le échelons), deels na een landing van de vlgn., welke de overige échelons (met art., vechtwagens, tractoren en verder materieel) vervoeren. Gedurende de vlucht en de landing wordt een plaatselijk en tijdelijk luchtoverwicht verzekerd door een, de transport-luchtvloot bege leidend, slag-luchteskader, bestaande uit jacht- en meermotorige bombar- dements-vlgn. Deze slagluchtmacht heeft bovendien tot taak tijdens de landing de werking van de luchtdoelbestrijdingsmiddelen op den grond te veronzijdigen en na de landing zoo noodig den opmarsch naar het vitale object te steunen. Op deze wijze kan derhalve reeds 2 a 3 uren na het uitbreken van het conflict een gevechtsvaardige divisie worden ingezet tegen de meest vitale objecten van den tegenstander, gelegen ver achter de voordien beschuttende verdedigingswerken langs de landsgrenzen. b. Beide partijen zijn berekend op, en op haar hoede voor een actie als onder a. geschetst. Reeds de vredesdislocatie van de strijdkrachten in eerste lijn zal geheel moeten afwijken van de tot dusver gevolgde beginselen. Behalve verspreid liggende basisvliegvelden aan de landsgrenzen t.b.v. vorenbeschreven offensief optreden, zullen, behoudens een goed georga niseerde luchtdoelbestrijding, bovendien op doelmatige wijze over het land verspreid, mobiele eenheden van vechtwagens of pantserauto's (uitsluitend bemand met beroepspersoneel) gereed moeten staan om op zeer snelle wijze op het bedreigde punt te worden geconcentreerd het wegennet zal hiermede rekening moeten houden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 107