545 c. Het gevechtsdoel is meer beperkt (verstoring van de mobilisatie en concentratie van den tegenstander door vernieling van bruggen, belangrijke spoorweg- en wegen-knooppunten a.a.). Vernieling uit de lucht met bommen geeft, dank zij de hulpmiddelen van de moderne techniek, den tegenstander veelal gelegenheid de vernieling snel op provisorische wijze te herstellen. Anders is het echter gesteld, wanneer na de vernieling van het object, dit ook kan worden bezet, zoodat de tegenstander om tot herstelling te kunnen overgaan, het object eerst opnieuw in zijn bezit moet zien te krijgen, en wel onder voor zulk een actie ongunstige omstandigheden (immers indien het door den aanvaller vernielde en bezette object in strategisch opzicht gunstig is gekozen, wordt hierdoor de mobilisatie en de concentratie van de strijdkrachten van den tegenstander aanmerkelijk bemoeilijkt). Een dergelijk optreden (vernieling van strategisch belangrijke objecten d.m.v. bommen uit de lucht, onmiddellijk daarop gevolgd door bezetting van het object door in de nabijheid daarvan neergelaten valschermtroepen) zal in een toekomstigen oorlog verwacht moeten worden; hierdoor zal met slechts beperkte krachten snel en verrassend ingezet een wellicht beslissende invloed op het verdere verloop van den strijd kunnen worden uitgeoefend. S. komt vervolgens tot de conclusie, dat het, dank zij de ontwikkeling van het vliegwezen, in de naaste toekomst mogelijk zal blijken te zijn op het zwakke punt van den tegenstander op het juiste oogenblik een overmacht voor den inzet gereed te hebben. In de moderne oorlogvoering kan het al van beslissenden invloed zijn, indien deze overmacht zelfs met slechts beperkte krachten plaatselijk en tijdelijk kan worden verkregen. S. ver klaart tot besluit, dat hoewel dit alles thans nog wat fantastisch moge toe schijnen, nochtans de in sommige landen steeds meer op den voorgrond tredende organisatie van valschermtroepen en het gebruik van het vliegtuig als transportmiddel voor deze troepen c.a., het zeer wel denkbaar maken, dat een dergelijke fantasie binnen afzienbaren tijd tot werkelijkheid zal kunnen worden. The development of totalitarian warfare, door gnl. mj. Fuller (J.R.A. Jan. 1937). In dit artikel wordt ditmaal van Eng. zijde, hetgeen niet vaak voorkomt het vraagstuk van de „Totale oorlogvoering" aan een bespreking onderworpen. S. behandelt in de eerste plaats hoe in een toekom stigen oorlog niet alleen de wapens, doch (wellicht in nog grootere mate) de nationale hulpbronnen, alsmede moreele en psychologische factoren, van beslissenden invloed zullen zijn. Gewezen wordt op de noodzaak, dat het land reeds in vredestijd geheel op oorlogsgrondslag is ingesteld, wil het niet bij een conflict door den tegenstander onder den voet worden geloopen. Uit deze stelling spreekt volgens S. geenszins een oorlogzuchtige strekking, doch men moet e.e.a. enkel beschouwen als een voorwaarde voor zelfbehoud. S. wijst er voorts op, dat de dictatoriaal bestuurde landen in dit opzicht belangrijk in het voordeel zijn boven de democratische landen en waar schuwt tegen de remmende invloeden van een te ver doorgevoerde demo cratie met betrekking tot de oorlogsgereedheid van het land. S. komt vervolgens tot de volgende conclusies a. Voor het welslagen in een toekomstigen oorlog treden snelheid en verrassing op den voorgrond de geheele volkshuishouding moet er op zijn gericht, deze voorwaarden bij het uitbreken van een conflict op de meest snelle wijze te realiseereneisch is „to be ready with one's foot on the starting line when the pistol is fired". b. Het breken van den oorlogswil van het volk en niet het klassieke beginselde vernietiging van de weermacht van den tegenstander, moet het voornaamste doel zijn, daar het eerste in een toekomstigen oorlog sneller en op minder kostbare wijze v.w.b. personeel en materieel, tot een beslissing zal leidenbijgevolg acht hij opvoeding van het eigen volk in de oorlogsgedachte, zoodat dit vertrouwd geraakt met de oorlogsinvloeden

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 108