546 en gevolgen, noodzakelijk hierdoor wordt zelfvertrouwen gekweekt en de moreele basis versterkt. c. Onafhankelijkheid van het land v.w.b. de voor de oorlogvoering benoo- digde grondstoffen en de mogelijkheid van verwerking daarvan, is eisch industrie en politiek moeten steeds op de verwezenlijking van deze voor waarden gericht blijven. d. Behoudens een macht, welke reeds in vredestijd geheel paraat is en een snellen, onmiddellijken inzet mogelijk maakt (i.e. een in vredestijd reeds zoo volledig mogelijk op oorlogsvoet gehouden luchtmacht), moet de mobi lisatie van het overige deel der weermacht (het „combattante" volksdeel) gelijktijdig gepaard gaan met de mobilisatie van het „non-combattante" volksdeel. Het een moet onafscheidbaar samengaan met het andere, wil het geheel onaantastbaar zijn (vgl. sub a). e. Hebben tot dusverre als hoofdelementen voor de oorlogvoering gegol den ruimte, hoeveelheid van machtsmiddelen en materieele factoren, in een toekomstigen oorlog zullen daarentegen van beslissenden invloed zijn tijd, qualiteit der machtsmiddelen en psychologische factoren. v. G. Duurzame versterkingskunst. GelUndeverstarkung und Raumbehauptung (Eine befestigungstechinische Studie) door Konrad Metzei (W.T.M. Nov. 1936). In dit goed gedocumen teerde artikel, met als motto „Phis ga change, plus c'est la même chose", staaft S. op grond van de tijdens den Wereldoorlog opgedane ervaringen zijn stellingen dat a. de grondbeginselen betreffende de toepassing van de duurzame verster kingskunst niets van hun waarde hebben verloren b. het slechts de kunst is deze beginselen opnieuw pasklaar te maken aan de veranderde normen, veroorzaakt door de steeds voortschrijdende techniek. Door alle eeuwen heen hebben de duurzame versterkingen bij een juiste toepassing van de strategische beginselen gediend als steunpunten voor de beslissende manoeuvre van een mobiele strijdmacht. In de gevallen, dat zij uitsluitend passief werden gebruikt, valt steeds tevens een verval in de krijgskunde aan te wijzen. Ook thans nog dienen zij volgens de eerst genoemde beginselen te worden toegepast, echter rekening houdende met de sindsdien gewijzigde omstandigheden. Door de technische vervolmaking van de gevechtsmiddelen, welke hoofdzakelijk den verdediger ten goede zijn gekomen, kan op goede gronden worden voorspeld, dat een toekomstige strijd met uitsluitend grondstrijdkrachten eenzelfde statisch beeld zal ver- toonen als in den wereldoorlog, omdat de redenen, welke dat statische karakter veroorzaakten nog steeds zelfs in versterkte mate bestaan. De aanvankelijke verwachting, dat het projectiel het van het pantser (de betondekking) zou hebben gewonnen, is ijdel gebleken de duurzame ver sterkingen hebben reeds in den grooten oorlog ondanks allerlei ongunstige factoren hun waarde bewezen en zullen dat, volgens S., ook in een toekom stigen oorlog blijven bewijzen. Van den strijd op den grond zal dus geen spoedige beslissing meer verwacht kunnen worden. Vandaar dat men gegrepen heeft en dank zij de ontwikkeling van het vliegwezen heeft kunnen grijpen naar het „ruimte-wapen" (het vliegtuig) om dezen statischen ban te verbreken en de beslissing brengende manoeuvre, door gebruik te maken van de derde dimensie, wederom mogelijk te maken. Deze manoeuvre, bestaande uit een snel en verrassend optreden van lucht strijdkrachten op de vitale objecten van den tegenstander in diens achter land, moet evenwel kunnen steunen op een hardnekkig vasthoudend stel lingfront, dat de dekking van het eigen achterland tijdens evengenoemde actie moet kunnen waarborgen. Hiervoor is het noodig dit stellingfront duur zaam te versterken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 109